Американските регулатори и законодатели може да преразгледат законодателството за крипто активите след дивата седмица на търговия, при която цените на Биткойн спаднаха с $15,000 в един момент.
Според доклад на Bloomberg от 20-ти май финансовите регулатори на Вашингтон все още не са сигурни как да регулират волатилните пазари. Докато банковите регулатори свидетелстваха пред Капитола в сряда, заместник-председателят на надзора на Федералния резерв, Рандал Куарлес, говори за липсата на достатъчно регулации, като заяви:
Във Фенедарлния резерв сме в процес на изучаване на различните начини за справяне с този проблем.
Той добави, че федералните агенции се нуждаят от време, за да обмислят правилния регулаторен подход, преди да могат да създадат рамка за надзор.
Американските власти все още са загрижени предимно за незаконните дейности, свързани с децентрализирани дигитални активи като манипулиране на пазара, пране на пари и нарастваща тенденция на „рансъмуер“ атаките.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Биткойн се възстанови с $10,000 – BTC доминантността също се покачва
Демократът от Тексас Ал Грийн помоли Куарлес да предложи идеи за това как Конгресът трябва да регулира пазара, заявявайки, че:
Това е сериозен въпрос. Нуждаем се от вашия опит.
Пазарите на Биткойн и криптовалути са нестабилни по своята същност и големите корекции от този мащаб са били норма след толкова резки възходи, но финансовите регулатори изглеждат обезпокоени от тази последна корекция.
Действащият контролер на валутата Майкъл Хсу каза, че той и други регулатори са обсъждали създаването на междуведомствена работна група за крипто токените. Междувременно, председателят на банковия комитет на Сената, Шерод Браун, отделно изрази загриженост относно волатилността на криптовалутите.
„Това ми говори, че финтех компаниите и другите, работещи извън регулаторната система, могат да представляват опасност. Все още не знам какво е решението, но това е причина за безпокойство.„
В писмо от 19-ти май до изпълняващия длъжността контролер на валутата Майкъл Хсу, Браун изрази загриженост относно правомощията на OCC да предоставя харти на финансови и нефинансови компании. Той специално спомена крипто компаниите Paxos, Protego и Anchorage, които получиха национални доверителни харти при предишния ръководител Брайън Брукс, който напусна OCC, за да се присъедини към Binance.
Шерод обвини Брукс, че благоприятства крипто компаниите, заявявайки:
Фирма, която не може да отговори на строгите изисквания, приложими за други банки, не трябва да има право да се представя пред обществото като банка.
Той препоръча на OCC да преразгледа всички условни национални доверителни харти и да спре одобрението на всякакви допълнителни харти за небанкови субекти.
По-рано този месец председателят на Комисията по ценни книжа и борси Гари Генслер посъветва законодателите за поне една промяна, която според него трябва да направят, която дава на SEC власт над крипто борсите.
Коментирайки силно спекулативния характер на Биткойн, Генслер заяви, че „може да стигне до нула или може да достигне нови върхове и това е естеството му“, добавяйки, че в момента има пропуск в системата по отношение на регулирането и защитата на инвеститорите.
Регулаторните органи в Ню Йорк и Обединеното кралство обединяват усилията си, за да се справят с глобалния надзор на криптовалутите.
Бившият тайландски министър-председател Таксин Шинаватра призова Тайланд да приеме стабилните монети и да легализира онлайн хазарта.
Кения предприема важна стъпка към приемането на криптовалутната индустрия, като търси обществена подкрепа за предложената регулаторна рамка.
Бюрото за финансова защита на потребителите в САЩ (CFPB) представи предложение за разширяване на защитата на клиентите по отношение на крипто транзакциите с цел предпазване от кражби и измами.