Неотдавнашен доклад твърди, че цифровите активи не представляват заплаха за финансовата стабилност на страната, но че трябва да се положат международни усилия за ограничаване на прането на пари и финансирането на тероризма.
Германското федерално правителство неотдавна проучи дали Биткойн и други криптовалути представляват заплаха за финансовата стабилност на страната и обяви на 12-ти юни, че не е открила такива рискове.
Според доклада заключението е постигнато, „поради малката пазарна капитализация на Биткойн и други крипто токени и ограничените взаимовръзки с финансовия сектор“.
Въпреки това, германското правителство признава потенциала на криптовалутите да се използват при прането на пари и финансирането на тероризма. Той също така заявява, че не може надеждно да прецени обхвата на тези незаконни дейности.
В отговор на въпроси относно потенциални бъдещи регулации и закони за смекчаване на рисковете, свързани с криптовалутите, в доклада се изброяват вече предприети действия, включително правните изисквания за платформите за търговия с крипто, за да се получи разрешение от органа за финансов надзор на BaFin и се подчертават редица случаи, които вече съществуващи закони са били използвани за полицейски престъпления, свързани с крипто. Той също така посочва, че BaFin вече е предупредил ICO, но поради „глобалната търгуемост“ на тези оферти, координираните усилия между националните правителства би трябвало да бъдат по-ефективни.
Понастоящем Германия е икономическата електроцентрала на Европа със значително влияние в Европейския съюз, поради най-високия БВП на ЕС (следван от Обединеното кралство и Франция съответно). Неговата позиция може да бъде следвана от по-малките държави-членки на ЕС.
Въпреки, че Германия е сравнително толерантна към криптовалутите, отношението е смесено между правителствените и финансовите институции. Този неотдавнашен доклад отразява февруарските коментари на германския президент Франк-Валтер Щайнмайер, които приравняват криптовалутите към „залаганията“.
Няколко седмици преди атаката на президента Щайнмайер, член на борда на централната банка на Германия, Йоахим Вюерлинг каза: „Като се има предвид, че криптовалутите са глобално явление, едностранното действие само на една държава или регулатор ще бъде неефективно.“
Според информация от Santiment, в началото на юли се наблюдава скок в онлайн дискусиите по широк спектър от теми, свързани с криптовалутите, като Solana ETF, стабилни монети, виртуални валути, Robinhood и AI бот проекти като Yapyo & Kaito водят в класацията по споменавания в различните платформи.
Вероятността САЩ да влезе в рецесия през 2025 г. е спаднала значително, според най-новите пазарни данни на платформата за прогнози Polymarket, където вероятността за рецесия е спаднала до едва 22%, което е значителен спад спрямо по-ранните върхове през април и май.
Неотдавнашно проучване разкрива, че над 70% от крипто инвеститорите в САЩ подкрепят настоящия подход на президента Доналд Тръмп към политиката за дигиталните активи, което отразява нарастващия оптимизъм в сектора.
Мексиканският милиардер и Биткойн ентусиаст Рикардо Салинас поднови предупреждението си за рисковете, свързани с фиатните валутни системи, призовавайки хората да преосмислят финансовите си стратегии в светлината на това, което според него е предстоящ паричен колапс.