Неотдавнашен доклад твърди, че цифровите активи не представляват заплаха за финансовата стабилност на страната, но че трябва да се положат международни усилия за ограничаване на прането на пари и финансирането на тероризма.
Германското федерално правителство неотдавна проучи дали Биткойн и други криптовалути представляват заплаха за финансовата стабилност на страната и обяви на 12-ти юни, че не е открила такива рискове.
Според доклада заключението е постигнато, „поради малката пазарна капитализация на Биткойн и други крипто токени и ограничените взаимовръзки с финансовия сектор“.
Въпреки това, германското правителство признава потенциала на криптовалутите да се използват при прането на пари и финансирането на тероризма. Той също така заявява, че не може надеждно да прецени обхвата на тези незаконни дейности.
В отговор на въпроси относно потенциални бъдещи регулации и закони за смекчаване на рисковете, свързани с криптовалутите, в доклада се изброяват вече предприети действия, включително правните изисквания за платформите за търговия с крипто, за да се получи разрешение от органа за финансов надзор на BaFin и се подчертават редица случаи, които вече съществуващи закони са били използвани за полицейски престъпления, свързани с крипто. Той също така посочва, че BaFin вече е предупредил ICO, но поради „глобалната търгуемост“ на тези оферти, координираните усилия между националните правителства би трябвало да бъдат по-ефективни.
Понастоящем Германия е икономическата електроцентрала на Европа със значително влияние в Европейския съюз, поради най-високия БВП на ЕС (следван от Обединеното кралство и Франция съответно). Неговата позиция може да бъде следвана от по-малките държави-членки на ЕС.
Въпреки, че Германия е сравнително толерантна към криптовалутите, отношението е смесено между правителствените и финансовите институции. Този неотдавнашен доклад отразява февруарските коментари на германския президент Франк-Валтер Щайнмайер, които приравняват криптовалутите към „залаганията“.
Няколко седмици преди атаката на президента Щайнмайер, член на борда на централната банка на Германия, Йоахим Вюерлинг каза: „Като се има предвид, че криптовалутите са глобално явление, едностранното действие само на една държава или регулатор ще бъде неефективно.“
BlackRock се опитва да усъвършенства своя iShares Ethereum Trust (ETHA), като включи функции за стейкинг, според ново заявление до Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC), подадено в четвъртък.
Сбербанк, най-голямата държавна банка в Русия, се подготвя да започне да предоставя попечителски услуги за дигитални активи, с което значително навлиза в развиващия се крипто пазар в страната.
Главният изпълнителен директор Брайън Мойнихан разкри, че Bank of America активно разработва предлагане на стабилни монети по време на конферентен разговор след отчета за приходите в сряда.
PayPal разшири обхвата на своята стабилна монета, PayPal USD (PYUSD), до мрежата Arbitrum, отбелязвайки ключова стъпка в стратегията си за интегриране с по-бърза и по-рентабилна блокчейн инфраструктура.