Около 84% от специалистите по киберсигурност, анкетирани на Конференцията RSA през 2018 г, смятат, че криптовалутите ще имат трайно присъствие.
Много от тях не виждат цифровите активи като заплаха за тяхната организация. Огромното мнозинство от професионалистите по киберсигурност смятат, че криптовалутите ще се превърнат в неизменна част от финансовата система и дори биха могли да послужат като алтернатива на фиатните пари. Това е според анкета на Lastline, включваща повече от 200 произволно избрани IT специалисти по сигурността, които присъстваха на Конференцията.
Съоснователят и главeн оперативен директор на Lastline Джовани Виня коментира:
Екипите по сигурността се борят на много фронтове, за да предпазят организациите си от киберпрестъпници. Заплахите варират от установени атаки, като ransomware, до по-нови предизвикателства като тези, идващи с устройства, свързани с мрежата и криптовалутите.
Проучването също установи, че 70% от анкетираните не виждат криптовалутите като заплаха за тяхната организация. Това е необичайно, предвид това, че киберпрестъпниците стават все по-креативни при атаките си. Напоследък често срещаме случаи, където се използват корпоративни устройства за да копаене. Приблизително 35% се съгласиха, че крипто копаенето е потенциална заплаха, но смятат, че е малко вероятно. Други 22% отхвърлят напълно риска, а 12.5% заявяват, че е твърде рано да се каже.
Само 29% от експертите по сигурността виждат ясна заплаха в крипто копаенето, макар че по-голямата част смятат, че цифровите валути не са временен тренд.
Фирмата Avast предупреди по време на Mobile World Congress 2018, че киберпрестъпниците могат да създадат армия от милиони, копаещи Monero , като използват уязвимостите на всевъзможни устройства.
Гаган Сингх, мобилен мениджър в Avast, коментира:
Доскоро киберпрестъпниците се фокусираха върху разпространението на зловреден софтуер, за да превърнат персоналните компютри в крипто-копаещи машини, но сега виждаме и зачестяване на атаките, насочени към устройства с нетърговска цел и смартфони. Според текущите данни от Shodan.io, търсеща машина за свързани с интернет неща, 58 031 умни устройства в Барселона са уязвими. Ако всяко от тези устройства се използва в ботнет, за да кпае Монеро в Mobile World Congress, киберпрестъпниците биха могли да спечелят приблизителния еквивалента на $3,600 или 3,000 евро.
Централната банка на Литва се обърна към Robinhood за допълнителна информация относно нововъведените си продукти за търговия с токенизирани акции, след като OpenAI публично се дистанцира от инициативата.
Докато президентът Тръмп ускорява стратегията си за мита преди крайния срок на 1 август, нови писма от Белия дом разкриват официални търговски предупреждения, изпратени до редица държави, включително Тунис, Камбоджа, Индонезия и други.
Технологичният милиардер Илон Мъск представи ново политическо движение, наречено „America Party“, което позиционира като пряко предизвикателство към дългогодишната двупартийна система в Съединените щати.
Властите на Обединените арабски емирства официално отрекоха информациите, свързващи собствеността или участието в Toncoin (TON) с правото на дългосрочна виза, като определиха разпространяващите се твърдения като неточни и подвеждащи.