Криптовалутите вече играят двойна роля в световната икономика – отчасти спекулативен актив, отчасти платежно средство – според нов анализ на Банката за международни разплащания (BIS).
В доклада се подчертава, че през второто тримесечие на 2024 г. са регистрирани трансгранични крипто транзакции на стойност близо $600 милиарда, като по-голямата част от потоците са съсредоточени около Биткойн, Етериум, USDT и USDC.
Въпреки нарастващите дискусии относно реалната полезност на криптовалутите, от BIS предполагат, че спекулативната търговия остава основният двигател на тези огромни обеми. Резки промени в глобалните условия на финансиране изглежда оказват влияние върху крипто постъпленията, което подчертава нарастващата обвързаност на този клас активи с традиционните финансови пазари.
Все пак се появяват примери за практическо приложение. В региони, засегнати от висока инфлация или високи такси за парични преводи, стабилните монети и малките преводи в Биткойнсе превръщат в практична алтернатива на конвенционалните банкови системи.
В доклада се отчита, че криптовалутите набират популярност особено в нововъзникващите пазари, където трансграничните преводи често са скъпи или бавни.
От географска гледна точка САЩ и Обединеното кралство доминират в потоците на Биткойн и USDC, докато Турция и Русия са сред най-големите потребители на USDT. От BIS предупреждават, че с навлизането на криптовалутите рисковете, свързани с волатилността, поведението на инвеститорите и нерегулираните потоци, могат да представляват по-големи предизвикателства за глобалната финансова стабилност.
Главният изпълнителен директор Брайън Мойнихан разкри, че Bank of America активно разработва предлагане на стабилни монети по време на конферентен разговор след отчета за приходите в сряда.
PayPal разшири обхвата на своята стабилна монета, PayPal USD (PYUSD), до мрежата Arbitrum, отбелязвайки ключова стъпка в стратегията си за интегриране с по-бърза и по-рентабилна блокчейн инфраструктура.
Citigroup оценява потенциалното пускане на своя собствена стабилна монета, обезпечена с щатски долари, което е сигнал за нарастваща промяна в нагласите на традиционните финансови институции към дигиталните активи.
Според известен крипто анализатор традиционният четиригодишен цикъл, който някога определяше поведението на пазара на Биткойн и алткойните, вече е отживелица.