НАЧАЛО Крипто Крими

Спад на крипто престъпленията с 57% през 2020 година

29.01.2021 13:45 2 мин. четене
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Спад на крипто престъпленията с 57% през 2020 година

Престъпленията, насочени към сектора на виртуалните валути, са намалели с над 50% през 2020 г. според блокчейн компанията за сигурност CipherTrace.

Докладът на компанията за престъпленията и прането на пари с криптовалути за 2020 г. разкрива, че загубите от кражба на крипто, хакове и измами са паднали с 57% през 2020 г. до $1,9 милиарда, главно поради подобрените системи за сигурност. Същата цифра през 2019 г. достигна рекордните $4,5 милиарда.

CipherTrace заяви, че “масовите изходящи (exit) измами” като PlusToken доминират в пространството на криптопрестъпления през последните две години, като само тази измама възлиза на $2,9 милиарда.

През 2020 г. подобна схема на някои от същите виновници, наречена WoToken, измами инвеститорите от $1,1 милиарда, което представлява 58% от общия брой престъпления за годината.

Докладът установява, че измамата е най-голямото крипто престъпление, последвано от кражба и рансъмуер. Дейв Джеванс, главен изпълнителен директор на CipherTrace, каза пред Reuters:

Кражбите от хакове на централизирани борси продължават да намаляват, докато тези финансови институции узряват и приемат по-строги мерки за сигурност.

Въпреки това, през 2020 г. се наблюдава нарастване на престъпността при децентрализираните финанси, по-голямата част от която е т.нар. “дърпане на килима“.

Това е мястото, където цената на даден токен е изкуствено надута, като създателите и ранните инвеститори дърпат щепсела на проекта, след което тези, които последни инвестират, остават ощетени.

В доклада се обяснява, че някои злонамерени участници ще ликвидират целия пул на ликвидността, оставяйки останалите притежатели на токени без ликвидност и неспособни да търгуват, заличавайки останалата стойност на токена.

“Половината от всички крипто хакове за 2020 г. бяха от DeFi протоколи – модел, който беше практически незначителен през всички предходни години – и почти 99% от големият обем на измами през втората половина на 2020 г. произтичаха от DeFi протоколите, извършващи ‘издърпване на килима’ и други изходни измами в модел, който зловещо напомня на манията покрай ICO от 2017 г.”

Поради това, че са предимно нерегламентирани, DeFi протоколите имат много изключения от традиционните режими на правоприлагане, с които се сблъскват централизираните борси, предприятията за парични услуги и банките, добави Джеванс.

В доклада се посочва, че най-голямата кражба през 2020 г., хакът за $281 милиона на централизираната борса KuCoin, включва и DeFi сектора, тъй като престъпниците се опитаха да изперат откраднатите средства чрез Uniswap, най-голямата децентрализирана борса в света.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Крипто Крими Новини

Крипто експерт предупреждава за измамни крипто проекти

Блокчейн следователят ZachXBT отправи предупреждение към криптовалутната общност относно значителна транзакци, на стойност $1 милион, открита в мрежата Blast.

15.04.2024 18:10 1 мин. четене

Крипто хакер бе осъден на 3 години затвор за кражбата на $12 милиона

В петък федерален съдия осъди инженера по сигурността Шакиб Ахмед на три години затвор и три години контролирано освобождаване за участието му в кражбата на над $12 милиона от две децентрализирани борси за криптовалути (DEX), работещи с блокчейна Solana.

14.04.2024 18:00 1 мин. четене

Voyager Digital с важна крачка към компенсирането на кредиторите

Voyager Digital и нейните кредитори достигнаха критичен момент в процеса на възстановяване на компанията, отбелязвайки важен етап след обявяването ѝ в несъстоятелност.

12.04.2024 21:00 2 мин. четене

Бившият директор на FTX ще обжалва присъдата си за 25 години затвор

Юридическият екип на бившия главен изпълнителен директор на FTX Сам “SBF” Банкман-Фрийд е предприел стъпки за оспорване на присъдата и наказанието му.

12.04.2024 9:00 1 мин. четене

Подкрепете CryptoDNES

QR код към биткойн адреса:

QR код към етериум адреса:

Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.