Неотдавнашните сътресения на фондовия пазар в САЩ се дължат на рязкото повишаване на доходността на облигациите, което поражда опасения за устойчив инфлационен натиск в условията на стабилна икономика.
Индексът S&P 500 преживява най-значителния си месечен спад от декември 2022 г. насам, като спадът през април изтри приблизително половината от печалбите, натрупани по-рано тази година. Въпреки че индексът се понижи с 5.5% този месец, той остава само с 5.5% под рекордния си връх, достигнат на 28 март. Според Боб Елиът, главен изпълнителен директор и главен информационен директор на Unlimited Funds, инвеститорите са очаквали силен икономически растеж, но този оптимизъм вече е бил отчетен в цените на акциите, което е оставило доходността на облигациите да наваксва.
Повишението на доходността на държавните облигации през април засили безпокойството на пазара, като някои експерти предполагат, че може да се наложи дългосрочните лихвени проценти да се повишат допълнително, за да се успокои икономическото търсене и да се смекчат опасенията за инфлацията. Въпреки усилията на Федералния резерв за затягане на паричната политика икономическата устойчивост се запазва, както сочат оценките за растежа на БВП през първото тримесечие, които се очаква да бъдат публикувани на 25 април.
Освен това стабилните показатели на пазара на труда, като стабилните първоначални молби за помощи при безработица и постоянно ниските равнища на безработица, подсилват представата за икономическата сила. Въпреки това нарастващите средни почасови доходи, особено сред групите с по-ниски доходи, в съчетание с повишените потребителски разходи подхранват опасенията за инфлационен натиск. Макар че напоследък растежът на номиналните заплати се забави, той остава стабилен, подкрепен от поскъпването на активите, особено на акциите.
Докато фондовият пазар достигна рекордни стойности през тази година, доходността на дългосрочните държавни ценни книжа също се повиши, достигайки невиждани от ноември равнища. Въпреки неотдавнашното отстъпление на пазара цените на акциите остават значително по-високи от най-ниските стойности, наблюдавани през октомври. Според Елиът може да се наложи значително и продължително повишаване на дългосрочните лихвени проценти, вероятно до равнище между 5% и 5.5%, за да се потисне в достатъчна степен икономическата активност и да се постигне устойчиво намаляване на инфлацията.
Опасенията за инфлацията се засилват допълнително от рязкото повишаване на цените на суровините, особено на индустриалните метали, благородните метали, селскостопанските стоки и петрола. Повишаващите се цени на петрола по-специално представляват предизвикателство предвид широкообхватното им въздействие върху икономическите дейности и потребителските разходи.
В перспектива пазарните участници следят отблизо данните за инфлацията, като е планирано да бъде публикуван предпочитаният от Фед измерител – ценовият индекс „лично потребление-разходи“. Очакванията по отношение на политиката на Фед се промениха, като сега трейдърите предвиждат по-малък брой понижения на лихвените проценти, отколкото се прогнозираше по-рано, което отразява по-предпазливата позиция на централната банка.
Въпреки продължаващата несигурност пазарните нагласи остават предпазливи, като технологичните акции отбелязаха забележими спадове, а Nasdaq Composite претърпя най-дългата си серия от загуби от декември 2022 г. насам.
Срещата между Крис Ларсен от Ripple и комисаря на SEC Пол Аткинс предизвика нови спекулации за напредък в дългогодишния правен спор между блокчейн компанията и Комисията за ценни книжа и борси на САЩ.
Ark Invest, водена от Кати Ууд, променя курса си. Въпреки че все още е оптимистична за дългосрочната траектория на Биткойн, компанията предприе рязка промяна в стратегията си спрямо акциите.
Крипто пазарът бързо се разраства. Според CoinGecko, повече от половината от всички дигитални токени, пуснати на пазара от 2021 г. насам, вече са изчезнали – около 3.7 милиона провалили се проекта, или 52.7% от регистрациите в GeckoTerminal.
Tether започна 2025 г. с впечатляващи финансови резултати, като отчете над $1 милиард печалба за първото тримесечие и засили присъствието си в правителствения дълг на САЩ.