Начало » Други » S&P на път да запише най-лошия си месец за последните 2 години

S&P на път да запише най-лошия си месец за последните 2 години

22.04.2024 14:00 3 мин. четене Kosta Gushterov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
S&P на път да запише най-лошия си месец за последните 2 години

Неотдавнашните сътресения на фондовия пазар в САЩ се дължат на рязкото повишаване на доходността на облигациите, което поражда опасения за устойчив инфлационен натиск в условията на стабилна икономика.

Индексът S&P 500 преживява най-значителния си месечен спад от декември 2022 г. насам, като спадът през април изтри приблизително половината от печалбите, натрупани по-рано тази година. Въпреки че индексът се понижи с 5.5% този месец, той остава само с 5.5% под рекордния си връх, достигнат на 28 март. Според Боб Елиът, главен изпълнителен директор и главен информационен директор на Unlimited Funds, инвеститорите са очаквали силен икономически растеж, но този оптимизъм вече е бил отчетен в цените на акциите, което е оставило доходността на облигациите да наваксва.

Повишението на доходността на държавните облигации през април засили безпокойството на пазара, като някои експерти предполагат, че може да се наложи дългосрочните лихвени проценти да се повишат допълнително, за да се успокои икономическото търсене и да се смекчат опасенията за инфлацията. Въпреки усилията на Федералния резерв за затягане на паричната политика икономическата устойчивост се запазва, както сочат оценките за растежа на БВП през първото тримесечие, които се очаква да бъдат публикувани на 25 април.

Освен това стабилните показатели на пазара на труда, като стабилните първоначални молби за помощи при безработица и постоянно ниските равнища на безработица, подсилват представата за икономическата сила. Въпреки това нарастващите средни почасови доходи, особено сред групите с по-ниски доходи, в съчетание с повишените потребителски разходи подхранват опасенията за инфлационен натиск. Макар че напоследък растежът на номиналните заплати се забави, той остава стабилен, подкрепен от поскъпването на активите, особено на акциите.

Докато фондовият пазар достигна рекордни стойности през тази година, доходността на дългосрочните държавни ценни книжа също се повиши, достигайки невиждани от ноември равнища. Въпреки неотдавнашното отстъпление на пазара цените на акциите остават значително по-високи от най-ниските стойности, наблюдавани през октомври. Според Елиът може да се наложи значително и продължително повишаване на дългосрочните лихвени проценти, вероятно до равнище между 5% и 5.5%, за да се потисне в достатъчна степен икономическата активност и да се постигне устойчиво намаляване на инфлацията.

Опасенията за инфлацията се засилват допълнително от рязкото повишаване на цените на суровините, особено на индустриалните метали, благородните метали, селскостопанските стоки и петрола. Повишаващите се цени на петрола по-специално представляват предизвикателство предвид широкообхватното им въздействие върху икономическите дейности и потребителските разходи.

В перспектива пазарните участници следят отблизо данните за инфлацията, като е планирано да бъде публикуван предпочитаният от Фед измерител – ценовият индекс „лично потребление-разходи“. Очакванията по отношение на политиката на Фед се промениха, като сега трейдърите предвиждат по-малък брой понижения на лихвените проценти, отколкото се прогнозираше по-рано, което отразява по-предпазливата позиция на централната банка.

Въпреки продължаващата несигурност пазарните нагласи остават предпазливи, като технологичните акции отбелязаха забележими спадове, а Nasdaq Composite претърпя най-дългата си серия от загуби от декември 2022 г. насам.

Kоста работи в крипто индустрията от над 4 години. Той се стреми да представя различни гледни точки по дадена тема и харесва сектора заради неговата прозрачност и динамика. В работата си той се фокусира върху балансираното отразяване на събитията и развитието в крипто пространството, като предоставя информация на своите читатели от неутрална гледна точка.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Citigroup проучва възможността за стартиране на стабилна монета

Citigroup оценява потенциалното пускане на своя собствена стабилна монета, обезпечена с щатски долари, което е сигнал за нарастваща промяна в нагласите на традиционните финансови институции към дигиталните активи.

16.07.2025 16:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Крипто циклите се развиват: Ето защо старите модели вече не работят

Според известен крипто анализатор традиционният четиригодишен цикъл, който някога определяше поведението на пазара на Биткойн и алткойните, вече е отживелица.

16.07.2025 12:00 3 мин. четене Alexander Zdravkov

Директорът на JPMorgan с коментар за стабилните монети

Главният изпълнителен директор на JPMorgan Chase Джейми Даймън остава скептично настроен към стабилните монети, но твърди, че игнорирането им не е опция за най-мощната банка в света.

16.07.2025 9:50 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Как се генерира доход от притежание на USDC – ето какво трябва да знаем

Ако държим USDC и искаме да увеличим доходността си, Deribit вече предлага награди за отговарящите на условията потребители, които съхраняват USDC на платформата.

16.07.2025 8:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.