Начало » Алткойни » Solana може да стане ‘Visa на крипто’, според Bank of America

Solana може да стане ‘Visa на крипто’, според Bank of America

13.01.2022 11:30 3 мин. четене
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Solana може да стане ‘Visa на крипто’, според Bank of America

Стратегът на Bank of America заяви, че Solana е готова да заеме част от пазарния дял на Етериум, поради предимствата на ниските транзакционни такси, мащабируемост и лекота на използване.

Стратегът за дигитални активи на Bank of America Алкеш Шах прогнозира, че конкурентът на Етериум – Solana – може да стане „Visa на екосистемата на цифровите активи“ в бележка от 11-ти януари.

Мрежата Solana стартира през 2020 г. и оттогава се превърна в петата по големина криптовалута с пазарна капитализация от $47 милиарда. Като значително по-бърза от Етериум мрежа, системата ѝ е използвана за сетълмент на над 50 милиарда транзакции и създаването на над 5,7 милиона незаменими токени (NFT).

Критиците обаче твърдят, че скоростта на Solana идва за сметка на децентрализацията и надеждността, но Шах смята, че ползите надвишават недостатъците:

Способността на Solana да осигурява висока пропускателна способност, ниска цена и лекота на използване създава блокчейн, оптимизиран за случаи на потребителска употреба като микроплащания, DeFi, NFT, децентрализирани мрежи (Web3) и игри.

По-нататък той предположи, че Solana заема част от пазарния дял на Етериум поради ниските си такси, лекота на използване и мащабируемост, докато Етериум може да бъде отведен до „случаи на използване на транзакции и идентичност, съхранение и верига за доставки с висока стойност“, пише Шах, цитиран от Business Insider:

Етериум дава приоритет на децентрализацията и сигурността, но за сметка на мащабируемостта, което води до периоди на претоварване на мрежата и такси за транзакции, които понякога са по-големи от стойността на изпращаната транзакция.

Visa обработва средно 1,700 транзакции в секунда (TPS), но мрежата теоретично може да обработва 24,000 TPS. Етериум в момента се справя с около 12 TPS в основната мрежа (повече с втори слой), докато Solana може да се похвали с теоретично ограничение от 65,000 TPS.

Шах признава, че „Solana дава приоритет на мащабируемостта, но относително по-малко децентрализиран и сигурен блокчейн има компромиси, илюстрирани от няколко проблема с производителността на мрежата от самото начало„.

Solana е изпиталa повече проблеми с производителността на мрежата през последните месеци, като проблеми с изтеглянето, последно потвърдени от Binance на 12-ти януари, съобщения за забавено представяне в социалните медии на 7-ми януари и това, което изглеждаше като DDoS атака на 5-ти януари, въпреки че от Solana отрекоха това да е било така.

Това се случи по-малко от месец след предишна атака на 10-ти декември, с доклади за претоварване на мрежата, причинено от масово ботиране, свързано с първоначално предложение за декември (IDO) на базираната на Solana децентрализирана платформа за обмен, Raydium.

В интервю за Cointelegraph на 22-ри декември Остин Федера, ръководител на комуникациите в Solana Labs, каза, че разработчиците в момента адресират проблемите на мрежата, по-специално търсейки да подобрят мащабируемостта на транзакциите.

Времето за изпълнение на Solana е нов дизайн. Той не използва EVM [Ethereum Virtual Machine] и бяха направени много иновации, за да се гарантира, че потребителите имат възможно най-евтините такси, но все още има работа, която трябва да се свърши по време на изпълнение.

Активен крипто трейдър, следи и новини, свързани с акции, S&P500 и злато. Деян обича да спортува активно, тренира редовно, занимава се с калистеника. Обича и да чете Sci-Fi книги, когато му остане време.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Алткойни Новини

Какво се случи през тази седмица в крипто сферата?

Докато Биткойн остава близо до $109,000, Santiment отчита, че Етериум, Solana и XRP дремонстрират признаци на подновяване на силата си на фона на натрупването на големи позиции и променящото се поведение на инвеститорите. Докладът, представен по време на седмичното предаване на Santiment с Тони Едуард (Thinking Crypto), разглежда състоянието на пазара, използвайки ключови показатели като […]

05.07.2025 22:00 4 мин. четене Alexander Zdravkov

Руска компания планира да стартира дигитална рубла

Руският държавен гигант в областта на отбраната и технологиите Rostec разкри планове за пускане на стабилна монета, обвързана с рублата, и платформа за дигитални плащания до края на 2025 г., което е една от най-значимите стъпки на страната към финансова инфраструктура, базирана на блокчейн.

05.07.2025 20:30 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Ето какво може да очакваме от Етериум според разработчик на проекта

Бившият основен разработчик на Етериум Ерик Конър изложи убедителна оптимистична теза за алткойна, посочвайки сближаването на ончейн данните от и институционалните потоци, което може да подготви почвата за значително покачване на цените.

05.07.2025 20:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Топ 10 на най-търсените криптовалути днес според CoinGecko

Докато дигиталните активи продължават да доминират финансовите заглавия, търговците внимателно следят кои токени печелят най-голямо внимание.

04.07.2025 15:39 3 мин. четене Kosta Gushterov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.