Едуард Сноуден, който стана известен,когато разкри на света програмата за масивен надзор на Агенцията за национална сигурност (НСА) през 2013 г., заяви, че централният недостатък на Биткойн може да не е в ограниченията на лихвения процент, а в обществената му счетоводна книга.
Говорейки чрез уеб камера на събитие „Блокстак“ в Берлин в началото на март, Сноуден за пръв път даде на хората подробните си виждания за нововъведените технологии. Докато се съгласява,че Биткойн ще издържи за дълъг период от време, Сноуден твърди, че не вярва, че „Биткойн ще продължи вечно“.
„Всички са съсредоточени върху ограниченията на скоростта на транзакциите, чийто основен недостатък е „Биткойн“, а това е основен недостатък“, каза той, добавяйки, че всъщност „много по-големият структурен недостатък, дълготрайният недостатък, е публичната му счетоводна книга. „
Съществуващият механизъм на Биткойн блокчейн има проблем с баланса на записване на всяка история на транзакциите, като се опитва да увеличи капацитета си при обработката на тези транзакции.
„Това е просто несъвместимо с наличието на трайни механизми за търговия, защото не може да има история за покупките на всички хора, всички транзакции да бъдат достъпни за всички и това да работи добре в големи мащаби“, каза той пред публиката.
Говорейки за личното си отношение към криптовалутите, Сноуден каза:
„Когато говорим за това кои криптовалути са интересни за мен, казвал съм го преди и ще го кажа отново. Zcash за мен е най-интересната валута в момента, защото неприкосновеността на собствеността е наистина уникална, но виждаме и още повече проекти, които се опитват да подражават на това и мисля, че това е нещо положително. „
Сноудън също сподели притеснението си за публичната книга, която документира историята на транзакциите. Въпреки че може да се хареса на глобалната потребителска база, би могла да заинтересува и правителствата, които искат да забранят технологията. Отговаряйки на въпроса дали опасния потенциал на технологичния авангард ще се осъществи, Сноуден казва:
Не става въпрос за това дали ще бъде, въпросът е кога ще бъде. Въпросът е как проектираме конкурентни системи, които са просто толкова привлекателни, че не само няма да бъдат пренебрегвани от глобалната потребителска база, но и от самите правителства, които се стремят да се конкурират с тях, няма да могат просто да ги забранят, и то с право.
Съоснователят на BitMEX Артър Хейс изрази предпазливи прогнози за Биткойн и криптовалутния пазар като цяло, предвиждайки възможен краткосрочен спад, тъй като правителството на САЩ променя стратегията си за ликвидност.
Вътрешната тенденция за поскъпване на Биткойн продължава да се засилва, като данните от блокчейна и поведението на пазара на деривати разкриват агресивно натрупване от страна на дългосрочните притежатели и „китовете“.
С ускоряването на институционалното приемане на Биткойн, американският гигант в управлението на активи Franklin Templeton издаде предупреждение относно нарастващата тенденция на крипто-базирани стратегии за управление на финансови средства.
Биткойн се повиши с 2% през последните 24 часа, достигайки $109,500 към момента на писане на статията, благодарение на нарастващия институционален приток към спот ETF-ите, облекчаването на напрежението в световната търговия и засилването на техническия импулс.