Според доклад на Руския център за макроикономически анализи и краткосрочни прогнози руската икономика е изправена пред предизвикателства, свързани с времето, в което политиците полагат усилия за ограничаване на инфлацията и стабилизиране на рублата.
Икономистите на центъра подчертават неотдавнашното повишаване на лихвените проценти в Русия, които в момента са около 13%, с цел да се смекчат високите цени и да се подкрепи отслабващата валута на страната. Макар че по-високите лихвени проценти могат да бъдат ефективни за постигането на тези цели чрез затягане на финансовите условия, те представляват отрицателен фактор за икономиката като цяло, която вече се бори с трудности.
„През последните месеци високочестотните данни за икономическите тенденции сочат забавяне на икономическата активност с тенденция към леко свиване (наблюдавано най-вече при потреблението на домакинствата и при инвестициите)“, отбелязаха икономисти в септемврийска оценка на икономическата ситуация в Русия.
Икономическите предизвикателства пред Русия ескалираха малко след началото на нейната „специална военна операция“ в Украйна през миналата година. Въпреки че през 2023 г. бе отчетен незначителен растеж, в прегледа се подчертаваше почти нулевото нарастване на реалните заплати и спадането на потребителските разходи под нулата през юли.
В доклада бе подчертано, че моментът на действията на паричните власти, насочени към „охлаждане“ (като повишаване на основния лихвен процент, потенциално секвестиране на бюджета и по-нататъшно евентуално повишаване на лихвените проценти), не е добре обмислен. По-късно в него се изказа предположение, че руската икономика вероятно се насочва към фаза на продължителна стагнация.
Очаква се през следващите месеци инфлацията да отбележи леко забавяне. Икономистите на Центъра прогнозираха потенциален спад до едва 5.6% през септември, което все още надхвърля целевото равнище на инфлацията в Русия от 4% приблизително 1.5 пъти.
Въпреки че икономистите алармират за икономическото състояние на Русия, Путин демонстрира предизвикателна позиция, като миналата седмица увери, че Русия не е изправена пред никакви проблеми, които да са „абсолютно непреодолими“.
В същото време западни учени и изследователи твърдят, че задкулисните икономически показатели показват далеч по-мрачен финансов пейзаж в Москва, отколкото Путин е предал.
Според информация от Santiment, в началото на юли се наблюдава скок в онлайн дискусиите по широк спектър от теми, свързани с криптовалутите, като Solana ETF, стабилни монети, виртуални валути, Robinhood и AI бот проекти като Yapyo & Kaito водят в класацията по споменавания в различните платформи.
Вероятността САЩ да влезе в рецесия през 2025 г. е спаднала значително, според най-новите пазарни данни на платформата за прогнози Polymarket, където вероятността за рецесия е спаднала до едва 22%, което е значителен спад спрямо по-ранните върхове през април и май.
Неотдавнашно проучване разкрива, че над 70% от крипто инвеститорите в САЩ подкрепят настоящия подход на президента Доналд Тръмп към политиката за дигиталните активи, което отразява нарастващия оптимизъм в сектора.
Мексиканският милиардер и Биткойн ентусиаст Рикардо Салинас поднови предупреждението си за рисковете, свързани с фиатните валутни системи, призовавайки хората да преосмислят финансовите си стратегии в светлината на това, което според него е предстоящ паричен колапс.