Централната банка на Сингапур и Паричният орган на Сингапур (MAS), ръководят инициатива с банки и технологични компании за оценка на квантовото разпределение на ключове (QKD) като защита срещу потенциалните заплахи на усъвършенстваните квантови изчисления.
След консултация от февруари 2024 г. относно рисковете за киберсигурността, породени от квантовата технология, MAS призова финансовите институции да изпробват решения за квантова сигурност. Фокусът е върху постигането на „крипто адаптивност“, позволяваща плавно преминаване от настоящите криптографски системи към квантово устойчиви технологии без сериозни смущения.
MAS е отпуснала безвъзмездни средства в размер на $100 милиона за развитие на изкуствения интелект и квантовите изчисления във финансите. Това финансиране ще подпомогне опитите за проучване на QKD и постквантовата криптография за защита на критични финансови данни.
QKD осигурява сигурен обмен на криптографски ключове между страните, се счита за жизненоважна за защита срещу напредъка на квантовите изчисления.
В предстоящите опити ще участват MAS и големи банки – HSBC, UOB, DBS и OCBC – които ще тестват QKD системи от SPTel и SpeQtral. Целта е да се оцени приложимостта на квантовото разпределение на ключовете за сигурни финансови комуникации и да се усъвършенстват стратегиите за квантова защита на сектора.
Винсент Лой от MAS подчерта, че тези проучвания са от решаващо значение за разбирането на въздействието на QKD и за подготовката за потенциални предизвикателства, свързани с квантовата киберсигурност.
Централната банка на Литва се обърна към Robinhood за допълнителна информация относно нововъведените си продукти за търговия с токенизирани акции, след като OpenAI публично се дистанцира от инициативата.
Докато президентът Тръмп ускорява стратегията си за мита преди крайния срок на 1 август, нови писма от Белия дом разкриват официални търговски предупреждения, изпратени до редица държави, включително Тунис, Камбоджа, Индонезия и други.
Технологичният милиардер Илон Мъск представи ново политическо движение, наречено „America Party“, което позиционира като пряко предизвикателство към дългогодишната двупартийна система в Съединените щати.
Властите на Обединените арабски емирства официално отрекоха информациите, свързващи собствеността или участието в Toncoin (TON) с правото на дългосрочна виза, като определиха разпространяващите се твърдения като неточни и подвеждащи.