Президента на Швейцарската национална банка (SNB) Мартин Шлегел взе решение за страната няма интерес да държи Биткойн като част от резервите си.
Той отхвърли идеята, като се позова на опасения, свързани с нестабилността на цените, ограниченията на ликвидността и уязвимостта на сигурността.
Забележките му идват в отговор на кампания, водена от групата за защита на Биткойн 2B4CH, която се стреми към провеждане на публичен референдум, който да задължи притежаването на BTC в баланса на SNB. Инициативата, стартирана от Швейцарското федерално канцлерство в края на 2023 г., изисква 100,000 подписа до средата на 2026 г., за да бъде подложена на гласуване.
Шлегел твърди, че екстремните колебания на цената на Биткойн го правят неподходящ за опазване на стойността на резервите на страната. Той също така подчерта, че е важно да се разполага с високоликвидни активи, които могат бързо да бъдат използвани при необходимост от интервенции в областта на паричната политика. Друг ключов въпрос, който той повдигна, бе сигурността, като изтъкна, че дигиталните активи разчитат на софтуер, който по своята същност е уязвим от грешки и технически недостатъци.
Въпреки бързия растеж на крипто сектора, Шлегел омаловажи значението му, наричайки го пазарна ниша в сравнение с по-широката финансова система. Той също така отхвърли идеята, че Биткойн някога би могъл да се конкурира с швейцарския франк, заявявайки, че конкуренцията от страна на криптовалутите не е проблем за SNB.
Спот Биткойн ETF-ите отбелязаха огромен приток от над $1 милиард в един ден в четвъртък, подхранван от скока на водещия дигитален актив до ново историческо постижение над $118,000.
След като Биткойн премина над $118,000, новите макроикономически и ончейн данни сочат, че ралито може би все още е в началото си.
Скокът на Биткойн до нови рекордни нива се развива по различен начин от предишните ралита, според доклад от 11 юли на компанията за крипто проучвания и инвестиции Matrixport.
Биткойн премина границата от $116,000 на 11 юли, отбелязвайки нов исторически връх на фона на засилен пазарен импулс.