Изненадана от неочаквано високите американски мита, Швейцария се ориентира все повече към Европа, тъй като глобалните съюзи стават все по-непредсказуеми.
Решението на президента Тръмп да наложи по-строги търговски санкции на неутралната страна, отколкото на ЕС, разтърси швейцарските политици и придаде спешност на дългогодишните преговори с Брюксел.
Макар че по-късно Вашингтон отслаби натиска, посланието се запази: Швейцария вече не може да разчита на статуквото. В отговор президентът и министърът на финансите Карин Келер-Зуттер потвърдиха намерението на страната да укрепи отношенията си с ЕС, като посочиха политическото споразумение, постигнато през декември, като потенциална основа за по-дълбока интеграция.
Макар че в миналото Швейцария се е противопоставяла на обвързващите връзки с ЕС, смятайки себе си за по-богата, по-автономна и по-малко бюрократична от своите съседи, променящият се геополитически терен поставя под въпрос този начин на мислене. Като символичен ход Келер-Зуттер ще се присъедини към финансовите министри на ЕС за първи път, тъй като сътрудничеството в областта на икономиката и сигурността става все по-трудно за избягване.
В рамките на Швейцария дебатът остава разгорещен. Критици предупреждават, че всяко присъединяване към ЕС застрашава независимостта на страната, докато други, като депутатката Франциска Рот, твърдят, че по-силните партньорства сега са от съществено значение за защита на националните интереси. Дори някои скептично настроени към ЕС гласове разкритикуваха американските мита, загатвайки за смекчаване на позицията.
В условията на икономическо забавяне на Германия и на насочване на САЩ към протекционизъм швейцарските индустриални лидери призовават за диверсификация – с поглед към Азия като друг източник на растеж. Все пак мнозина са съгласни, че по-стабилните отношения с Европа вече са не само стратегически, но и необходими. Както се изрази един бивш посланик, старият световен ред се пропуква и Швейцария трябва да действа, преди да остане назад.
Според информация от Santiment, в началото на юли се наблюдава скок в онлайн дискусиите по широк спектър от теми, свързани с криптовалутите, като Solana ETF, стабилни монети, виртуални валути, Robinhood и AI бот проекти като Yapyo & Kaito водят в класацията по споменавания в различните платформи.
Вероятността САЩ да влезе в рецесия през 2025 г. е спаднала значително, според най-новите пазарни данни на платформата за прогнози Polymarket, където вероятността за рецесия е спаднала до едва 22%, което е значителен спад спрямо по-ранните върхове през април и май.
Неотдавнашно проучване разкрива, че над 70% от крипто инвеститорите в САЩ подкрепят настоящия подход на президента Доналд Тръмп към политиката за дигиталните активи, което отразява нарастващия оптимизъм в сектора.
Мексиканският милиардер и Биткойн ентусиаст Рикардо Салинас поднови предупреждението си за рисковете, свързани с фиатните валутни системи, призовавайки хората да преосмислят финансовите си стратегии в светлината на това, което според него е предстоящ паричен колапс.