Изненадана от неочаквано високите американски мита, Швейцария се ориентира все повече към Европа, тъй като глобалните съюзи стават все по-непредсказуеми.
Решението на президента Тръмп да наложи по-строги търговски санкции на неутралната страна, отколкото на ЕС, разтърси швейцарските политици и придаде спешност на дългогодишните преговори с Брюксел.
Макар че по-късно Вашингтон отслаби натиска, посланието се запази: Швейцария вече не може да разчита на статуквото. В отговор президентът и министърът на финансите Карин Келер-Зуттер потвърдиха намерението на страната да укрепи отношенията си с ЕС, като посочиха политическото споразумение, постигнато през декември, като потенциална основа за по-дълбока интеграция.
Макар че в миналото Швейцария се е противопоставяла на обвързващите връзки с ЕС, смятайки себе си за по-богата, по-автономна и по-малко бюрократична от своите съседи, променящият се геополитически терен поставя под въпрос този начин на мислене. Като символичен ход Келер-Зуттер ще се присъедини към финансовите министри на ЕС за първи път, тъй като сътрудничеството в областта на икономиката и сигурността става все по-трудно за избягване.
В рамките на Швейцария дебатът остава разгорещен. Критици предупреждават, че всяко присъединяване към ЕС застрашава независимостта на страната, докато други, като депутатката Франциска Рот, твърдят, че по-силните партньорства сега са от съществено значение за защита на националните интереси. Дори някои скептично настроени към ЕС гласове разкритикуваха американските мита, загатвайки за смекчаване на позицията.
В условията на икономическо забавяне на Германия и на насочване на САЩ към протекционизъм швейцарските индустриални лидери призовават за диверсификация – с поглед към Азия като друг източник на растеж. Все пак мнозина са съгласни, че по-стабилните отношения с Европа вече са не само стратегически, но и необходими. Както се изрази един бивш посланик, старият световен ред се пропуква и Швейцария трябва да действа, преди да остане назад.
Тъй като търговското напрежение нараства и икономическите сигнали стават все по-трудни за разчитане, най-големите американски банки публикуват тримесечни резултати, които отразяват както устойчивостта, така и предпазливостта.
Доналд Тръмп отново нашумя в крипто пространството – този път с предстояща игра, базирана на блокчейн, която съчетава виртуални недвижими имоти и дигитални активи.
Южна Корея предприе още една стъпка в репресиите срещу нерегистрираните крипто платформи, този път насочени към приложения, достъпни за потребителите на Apple.
Появи се теория, която твърди, че основателя на Binance Чанпен Джао работи тайно за Федералния резерв на САЩ.