Стартирането на американски регулиран борсово търгуван фонд на Биткойн (ETF) отдавна е мечта на крипто-инвеститорите.
Въпреки че, последните няколко години не бяха твърде добри по отношение на перспективите за ETF.
Само миналия месец американската комисия по ценни книжа и борси (SEC), която председателства ETF-ове, издаде заповед от 112 страници, в която отказва заявление от “Bitwise”. Генералният съветник на “Compound”, Джейк Червински, посочи, че заповедта за отказ “се чете като критика на пазарната структура на Биткойн .”
Твърдението, че пазарът е готов за ETF, наскоро получи се изправи срещу още по-сериозна опозиция. Този път, критиката дойде от водещия анализатор на криптовалути Томас Лий от “Global Advisors” на “Fundstrat”.
Изказвайки се по време на конференцията “Blockshow” в Сингапур тази седмица, Том Лий каза, че настоящият пазар на криптовалути е твърде малък, за да получи собствен борсово търгуван фонд.
Той заяви, че за да бъде одобрен ETF от SEC, базовият пазар на BTC ще трябва да бъде много по-голям, поне 18 пъти по-голям от сегашния размер.
“Той смята, че Биткойн трябва да бъде около 150,000 долара, за да се справи с ежедневното търсене на ETF”, пише Bloomberg по въпроса.
Коментарът бе направен малко след като Тод Розенблут, директор на “Mutual & Exchange Traded Fund Research” на проучвателната компания “CFRA”, спори пред CNBC, че криптовалутен ETF остава далечна мечта.
“[…] не самият ETF е проблем, а основният актив е това, което тревожи SEC от гледна точка на измами.”
Пускането на ETF вероятно би тласнало цената над 100,000 долара, което би повишило ликвидността, но от друга страна, този пазар в момента не е достатъчно голям или ликвиден за такъв фонд.
Защитникът на златото Питър Шиф отправи строго предупреждение относно паричната политика и предизвика нова дискусия относно възприеманата оскъдица на Биткойн. В две широко коментирани публикации на 12 юли Шиф критикува настоящата позиция на Федералния резерв относно лихвените проценти и оспори логиката зад ограничението на предлагането на ВТС до 21 милиона.
Между балансите на Биткойн на борсите и неговата бързо нарастваща пазарна цена се наблюдава рязко разминаване, което сигнализира за подновяване на дългосрочното натрупване и свиване на предлагането.
Робърт Кийосаки, автор на „Богат татко, беден татко“, разкри, че е купил още Биткойн на цена $110,000 и сега се позиционира за това, което макроинвеститорът Раул Пал нарича „Банановата зона“ — параболичната фаза на пазарния цикъл, когато FOMO (страхът да пропуснеш нещо) взима превес.
Биткойн достигна нов рекорд от $118,000, но какво наистина подхрани това рали?