Предстоящият тест за определяне на това дали БРИКС могат да подкопаят позицията на САЩ на основна световна суперсила ще се проведе чрез важна дипломатическа среща в Южна Африка.
През следващата седмица лидерите на коалицията БРИКС ще се съберат в Йоханесбург за важна среща на върха. По време на това събитие Москва и Пекин възнамеряват да създадат твърда противотежест на доминираната от Запада международна рамка.
И Русия, и Китай желаят да подмладят алианса БРИКС, като покажат на международната общност, че съществуват жизнеспособни алтернативи на сложната мрежа от ръководенa от САЩ партньорства и институции, които в продължение на много десетилетия упражняват контрол върху световните дела.
Приблизително 40 държави, от Аржентина и Саудитска Арабия до Казахстана изразиха интерес да се присъединят към БРИКС. Освен това повече от 67 световни лидери и видни личности получиха покани за предстоящата среща на върха.
„Глобалният юг ще следи отблизо предстоящата среща на върха на БРИКС с надеждата, че тази възходяща коалиция от световни и средни сили ще постигне напредък в преодоляването на значителните празноти, произтичащи от неадекватното глобално управление на Америка„, отбелязва Саранг Шидор, който ръководи програмата за глобалния юг в мозъчния тръст Quincy Institute.
Дори когато нововъзникващите икономики се борят с последиците от пандемията и руския конфликт в Украйна, помощта на Вашингтон е минимална, тъй като вместо това САЩ следва настъпателна стратегия за повишаване на лихвените проценти, като по този начин изостря икономическите сътресения в световен мащаб.
Наближаващата среща на върха предизвиква паралели с епохата на Бандунгската конференция, когато по време на Студената война 29 правителства от Азия, Африка и Близкия изток се събират, за да поставят основите на движението на необвързаните страни.
По подобен начин БРИКС функционира като алтернатива – макар и донякъде зараждаща се – за оспорване на преобладаващата хегемония на епохата, макар че това усилие е усложнено от участието на Китай и Русия.
Според информация от Santiment, в началото на юли се наблюдава скок в онлайн дискусиите по широк спектър от теми, свързани с криптовалутите, като Solana ETF, стабилни монети, виртуални валути, Robinhood и AI бот проекти като Yapyo & Kaito водят в класацията по споменавания в различните платформи.
Вероятността САЩ да влезе в рецесия през 2025 г. е спаднала значително, според най-новите пазарни данни на платформата за прогнози Polymarket, където вероятността за рецесия е спаднала до едва 22%, което е значителен спад спрямо по-ранните върхове през април и май.
Неотдавнашно проучване разкрива, че над 70% от крипто инвеститорите в САЩ подкрепят настоящия подход на президента Доналд Тръмп към политиката за дигиталните активи, което отразява нарастващия оптимизъм в сектора.
Мексиканският милиардер и Биткойн ентусиаст Рикардо Салинас поднови предупреждението си за рисковете, свързани с фиатните валутни системи, призовавайки хората да преосмислят финансовите си стратегии в светлината на това, което според него е предстоящ паричен колапс.