Предстоящият тест за определяне на това дали БРИКС могат да подкопаят позицията на САЩ на основна световна суперсила ще се проведе чрез важна дипломатическа среща в Южна Африка.
През следващата седмица лидерите на коалицията БРИКС ще се съберат в Йоханесбург за важна среща на върха. По време на това събитие Москва и Пекин възнамеряват да създадат твърда противотежест на доминираната от Запада международна рамка.
И Русия, и Китай желаят да подмладят алианса БРИКС, като покажат на международната общност, че съществуват жизнеспособни алтернативи на сложната мрежа от ръководенa от САЩ партньорства и институции, които в продължение на много десетилетия упражняват контрол върху световните дела.
Приблизително 40 държави, от Аржентина и Саудитска Арабия до Казахстана изразиха интерес да се присъединят към БРИКС. Освен това повече от 67 световни лидери и видни личности получиха покани за предстоящата среща на върха.
„Глобалният юг ще следи отблизо предстоящата среща на върха на БРИКС с надеждата, че тази възходяща коалиция от световни и средни сили ще постигне напредък в преодоляването на значителните празноти, произтичащи от неадекватното глобално управление на Америка„, отбелязва Саранг Шидор, който ръководи програмата за глобалния юг в мозъчния тръст Quincy Institute.
Дори когато нововъзникващите икономики се борят с последиците от пандемията и руския конфликт в Украйна, помощта на Вашингтон е минимална, тъй като вместо това САЩ следва настъпателна стратегия за повишаване на лихвените проценти, като по този начин изостря икономическите сътресения в световен мащаб.
Наближаващата среща на върха предизвиква паралели с епохата на Бандунгската конференция, когато по време на Студената война 29 правителства от Азия, Африка и Близкия изток се събират, за да поставят основите на движението на необвързаните страни.
По подобен начин БРИКС функционира като алтернатива – макар и донякъде зараждаща се – за оспорване на преобладаващата хегемония на епохата, макар че това усилие е усложнено от участието на Китай и Русия.
Сатоши Накамото, мистериозния създател на Биткойн понесе значителен удар върху богатството си.
Блокчейнът Mantra стартира инициатива с въвеждането на фонд от $108.88 милиона, насочен към ускоряване на приема на проекти за децентрализирано финансиране (DeFi) и токенизация на активи от реалния свят (RWA).
След напускането на Гари Генслер от ролята му на председател на SEC, регулаторната агенция възприе значително по-снизходителен подход към сектора на криптовалутите.
Tether обмисля пускането на нова стабилна монета в САЩ, специално насочена към институционални клиенти.