Европейският съюз преживя две поредни тримесечия на икономически спад поради ниските потребителски разходи и продължаващата инфлация.
Вследствие на това през зимните месеци еврозоната навлезе в рецесия, като очакванията са за слаб растеж през цялата година.
Въпреки че икономистите определят рецесията като лека и отбелязват, че по-широката европейска икономика е успяла да избегне сериозен спад, те са загрижени за потенциалните странични ефекти върху САЩ и световната икономика. Възниква въпросът: Aко Европа е изправена пред икономически предизвикателства, може ли да бъдат засегнати и Съединените щати?
Според икономистите Озге Акинчи и Паоло Песенти от Федералната резервна банка на Ню Йорк през последните три десетилетия икономическите кризи в Европа исторически са имали умерено въздействие върху САЩ.
Неотдавнашната рецесия в еврозоната може да се отдаде на високата инфлация, която обезкуражи потребителските разходи, и на правителствата, прилагащи по-строги фискални политики. В резултат на това както еврозоната, така и целият ЕС сега изостават от икономиката на САЩ.
През първото тримесечие на тази година икономическото производство в еврозоната се понижи с 0.1% спрямо предходното тримесечие след подобен спад през последното тримесечие на 2022 г. За разлика от тях САЩ отбелязаха ръст на БВП от 0.3% и 0.6% съответно през първото и четвъртото тримесечие на миналата година, според данни на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие.
Ситуацията обаче може да не остане същата за дълго. Анализът на Акинчи и Песенти сочи, че развитието на ситуацията в Европа може да окаже влияние върху Съединените щати чрез търговските връзки, трансграничните финансови потоци, валутните курсове и глобалните шокове на доверието.
Важно е да се отбележи, че в момента Европа не е изправена пред криза от такъв мащаб. Независимо от това предстоящото политическо решение и икономическите прогнози на централната банка на САЩ, както и дискусиите на срещата на върха, в която участва министърът на финансите на САЩ Джанет Йелън, ще дадат повече информация за това как Фед гледа на настоящия европейски спад и на възможността за разпространение на кризата.
Главният изпълнителен директор на Goldman Sachs, Дейвид Соломон, предупреди, че икономиката на САЩ може да се изправи пред предизвикателства, включително бавен растеж и постоянна инфлация. Макар че той не очаква Федералният резерв да повиши лихвените проценти за борба с инфлацията в краткосрочен план, силните икономически показатели и упоритата инфлация могат да доведат до бъдещи повишения на лихвените проценти, което ще направи икономическата среда по-предизвикателна.
Соломон прогнозира, че потенциална рецесия в САЩ може да настъпи към края на тази година или в началото на 2024 г.
Въпреки неотдавнашния период на високи цени, според данни от проучване на Банката на Федералния резерв в Ню Йорк очакванията на потребителите за инфлацията в близко бъдеще са спаднали до най-ниското си ниво от две години насам. Федералният резерв следи отблизо тези очаквания, тъй като те могат да повлияят на поведението на потребителите и на бизнес решенията по отношение на цените и заплатите.
В обобщение, европейската рецесия породи опасения за нейното въздействие върху САЩ и световната икономика. Макар че понастоящем рецесията е лека, взаимовръзките между европейската и американската икономика предполагат, че икономическите предизвикателства в Европа могат да имат отражение в световен мащаб.
В бъдеще Съединените щати вероятно ще преживеят трудна икономическа среда, включително бавен растеж и постоянна инфлация, въпреки че точното време на потенциалната рецесия остава несигурно.
Анонимен крипто трейдър с псевдоним Джеймс Уин шокира трейдинг общността с невероятни печалби на Hyperliquid, децентрализирана борса, която набира популярност сред играчите с висока степен на риск.
Във Вашингтон се заражда нова полемика, след като няколко сенатори от Демократическата партия поискаха разследване на предполагаемите връзки на президента Доналд Тръмп с крипто гиганта Binance.
В сектора на изкуствения интелект набира скорост, след като се появиха информации, че администрацията на Тръмп планира да отмени строгите правила за износ на чипове, въведени от президента Байдън.
Въпреки че участва в неотдавнашната среща на БРИКС в Бразилия и е включена в списъка на членовете на групата на нейния уебсайт, Саудитска Арабия според информациите отлага официалното си присъединяване към икономическия алианс.