Китай, който преди беше известен със строгата си позиция по отношение на криптовалутите, изглежда преразглежда подхода си към Биткойн.
Последните събития в Хонконг сигнализират за потенциално преминаване към приемане на Биткойн, включително одобрението на борсово търгувани фондове (ETF).
През 2017 г. Китай започна репресии срещу криптовалутите, като наложи строги регулации върху първичните предлагания на монети (ICO) и затвори борсите за криптовалути. Тези репресии се разшириха до копаене и търговски дейности, водени отчасти от опасения за финансови рискове и незаконни дейности, свързани с дигиталните валути.
Репресиите доведоха до спад в хеширащата мощност на Биткойн, тъй като копачите се преместиха в юрисдикции с по-благоприятни разпоредби. Тази миграция предизвика временни колебания на пазара, повлиявайки на цената на Биткойн и променяйки глобалния пейзаж на копаене.
Хонконг наскоро одобри спот Биткойн и Етериум ETF, превръщайки се в пионер в приемането на криптовалутите като основни инструменти за инвестиране. Този ход на Хонконгската комисия по ценни книжа и фючърси бележи значително развитие и може да повлияе на политиките на Китай за криптовалута.
Одобрението на Биткойн ETF в Хонконг може да накара Китай да преразгледа забраната си за криптовалути. Успехът на регулираните инвестиции в криптовалута, съчетан с опасенията относно финансовата стабилност и незаконните дейности, може да проправи пътя за потенциална промяна в подхода на Китай към биткойн.
Европейският банков гигант UniCredit се готви да предложи на своите професионални клиенти нов инвестиционен продукт, свързан с ВТС ETF (IBIT) на BlackRock, според доклад на Bloomberg.
В значително развитие за регулирането на криптовалутите и поверителността на потребителите, Върховният съд на САЩ отказа да разгледа оспорването на правомощията на IRS да събира широки данни за клиентите от крипто борсите.
Кънектикът официално се дистанцира от приема на дигитални активи като Биткойн от страна на правителството. На 30 юни губернаторът Нед Ламонт подписа закон 7082, който налага строги ограничения върху начина, по който щата и неговите агенции могат да работят с криптовалути.
Докато Сенатът на САЩ обсъжда мащабен пакет от мерки за съгласуване, наречен „Big, Beautiful Bill“, защитниците на крипто индустрията се обединяват в подкрепа на поправка, внесена от сенаторката Синтия Лумис, която има за цел да реформира остарелите и тежки данъчни правила за дигиталните активи.