Китай, който преди беше известен със строгата си позиция по отношение на криптовалутите, изглежда преразглежда подхода си към Биткойн.
Последните събития в Хонконг сигнализират за потенциално преминаване към приемане на Биткойн, включително одобрението на борсово търгувани фондове (ETF).
През 2017 г. Китай започна репресии срещу криптовалутите, като наложи строги регулации върху първичните предлагания на монети (ICO) и затвори борсите за криптовалути. Тези репресии се разшириха до копаене и търговски дейности, водени отчасти от опасения за финансови рискове и незаконни дейности, свързани с дигиталните валути.
Репресиите доведоха до спад в хеширащата мощност на Биткойн, тъй като копачите се преместиха в юрисдикции с по-благоприятни разпоредби. Тази миграция предизвика временни колебания на пазара, повлиявайки на цената на Биткойн и променяйки глобалния пейзаж на копаене.
Хонконг наскоро одобри спот Биткойн и Етериум ETF, превръщайки се в пионер в приемането на криптовалутите като основни инструменти за инвестиране. Този ход на Хонконгската комисия по ценни книжа и фючърси бележи значително развитие и може да повлияе на политиките на Китай за криптовалута.
Одобрението на Биткойн ETF в Хонконг може да накара Китай да преразгледа забраната си за криптовалути. Успехът на регулираните инвестиции в криптовалута, съчетан с опасенията относно финансовата стабилност и незаконните дейности, може да проправи пътя за потенциална промяна в подхода на Китай към биткойн.
SpaceX прехвърли 1,308 BTC – на стойност около $150 милиона – на нов адрес в портфейла си, с което отбеляза първата си ончейн активност от повече от три години.
Сенаторите Тим Скот, Синтия Лумис, Бил Хагърти и Бърни Морено (R-OH) публикуваха проект за обсъждане на нов законопроект за структурата на пазара на дигитални активи, оформен като сенатски аналог на закона CLARITY.
Биткойн се консолидира около $119,000 след достигнатия миналата седмица исторически връх над $123,000.
Биткойн регистрира най-големия си нетен приток към борсите от юли 2024 г. насам, което е сигнал за потенциална промяна в пазарното поведение.