Известният търговец на криптовалути и основател на Aike Capital Алекс Крюгер публикува в Twitter на 1-ви януари, че връзката между Биткойн и злато се нуждае от по-внимателно проучване.
Централните банки (ЦБ) ще държат Биткойн рано или късно, казва Крюгер. Причината, казва той, е свързана със златото и как централните банки се отнасят към него.
В поредица от туитове Крюгер показва как се е променило търсенето на злато през 2020 г.
I’ve changed my mind.
Major central banks will eventually hold #Bitcoin as a reserve asset.
So let’s explore how central banks’ gold demand looks like
— Alex Krüger (@krugermacro) January 1, 2021
Крюгер започва, като показва, че търсенето на злато от централните банки остава стабилно през по-голямата част от последните десет години. То обаче спадна неимоверно през 2020 г. Той също така обръща внимание на факта, че добавянето на ликвидност води до по-високи цени на златото.
И така, кой е купил злато? Без да навлиза в подробности защо ЦБ намаляват толкова много приема на злато, Крюгер посочва, че институционалните инвеститори доминират в търсенето през 2020 г. Бижутата, от друга страна, спадат, тъй като търсенето е чувствително спрямо цените.
В този момент Крюгер прави предположение. Той публикува:
Assume now in five years central bank’s demand for bitcoin stands at 5% of their gold demand. That would generate $1.2 billion in additional bitcoin buying pressure.
— Alex Krüger (@krugermacro) January 1, 2021
Ако ЦБ купуват Биткойн само с 5% от търсенето на злато, това би увеличило търсенето на водещата криптовалута с над $1 милиард. Крюгер вижда влизането на първата ЦБ като събитие с известни последици.
Цените биха скочили поради новините и спекулантите ще се втекат. Въпреки това, търсенето от страна на ЦБ за злато само би се увеличило.
Small becomes a tidalwave…
— Jorge schneider (@Jorgeschneide64) January 1, 2021
Както се изрази Хорхе Шнайдер:
Може ли Крюгер да докаже това?
Може ли Крюгер да твърди, че централните банки ще държат Биткойн? Дигиталните валути на централните банки (CBDC) са на хоризонта. Но те ли са убиеца на Биткойн?
По отношение на CBDC, отговорът е, че те вероятно не са ‘убийци на Биткойн‘. Всъщност има вероятност от това да се получи дигитална стабилна монета. Но целта на повечето CBDC, които се тестват в момента, е да създадат жизнеспособни средства за транзакции.
Както бе съобщено, Китай вече тества своя дигитален юан за покупки на дребно. Пилотното пускане на P2P трансфери започна през декември. Засега Европейската централна банка и други декларират същото: дигиталните валути разширяват способността ни да правим транзакции.
BTC обаче изглежда е запас от стойност повече от всичко останало. Бичият пазар през 2020 г. не беше за закупуване на пица или кафе с Биткойн. Отчасти той беше свързан с дълго прогнозирания засилен интерес от институционални и корпоративни инвеститори като Grayscale и MicroStrategy.
Прав ли е Крюгер относно инвестициите на ЦБ в Биткойн след пет години? Или може би дори тази година? На институционалните инвеститори им трябваше време, за да станат прокрипто. Само времето ще покаже дали този запас от стойност ще стане интересен и за майката на всички купувачи.
Според анализатора „Darkfost“, Биткойн навлиза в нова фаза на поведение в блокчейна, белязана от две ключови събития: $ядък трети пик в метриката SOPR по време на един…
Докато Биткойн остава близо до $109,000, Santiment отчита, че Етериум, Solana и XRP дремонстрират признаци на подновяване на силата си на фона на натрупването на големи позиции и променящото се поведение на инвеститорите. Докладът, представен по време на седмичното предаване на Santiment с Тони Едуард (Thinking Crypto), разглежда състоянието на пазара, използвайки ключови показатели като […]
В едно интересно събитие в блокчейна, което отново разпали любопитството в крипто общността, над $8.6 милиарда в Биткойн, свързани с най-ранните години на мрежата – обикновено наричани „ерата на Сатоши“ – бяха тихомълком преместени в петък в това, което анализаторите смятат за най-големия единичен трансфер на ранно изкопани BTC, регистриран досега.
Майката компания на емблематичната марка в електронни спортове Ninjas in Pyjamas (NIP) прави рязък завой към света на добива на Биткойн, което е знак за значителна еволюция от чисто забавление към дигитална инфраструктура.