Китайският президент Си Дзинпин призова правителствените ръководители да заемат "отворена и сговорчива" позиция по отношение на дигиталните валути на централните банки, тъй като световната икономика се опитва да се възстанови от последиците от пандемията на COVID-19.
Си разговаря с присъстващите на 15-ата среща на върха на лидерите на Г-20 в Саудитска Арабия.
Коментарите идват в момент, когато Китай се опитва да позиционира юана като глобална резервна валута, алтернатива на щатския долар. Тези усилия са част от широкообхватна стратегия за превръщане на значителното икономическо нарастване на Китай в международно влияние на ниво, сравнимо с това на САЩ.
В реч пред световните лидери, присъстващи на срещата на Г-20, фокусирана върху световната реакция на пандемията, Си Дзинпин свърза засиленото международно сътрудничество и разширяването на дигиталната икономика с включването и икономическия растеж. Това, според него, ще помогне за възстановяването на света и за тази цел лидерите на Г-20 трябва да заемат ‘приятелска‘ позиция към дигиталните валути на централните банки.
По думите му:
Г-20 също трябва да обсъди разработването на стандарти и принципи за дигиталните валути на централните банки с отворено и приспособимо отношение и да се справи правилно с всички видове рискове и предизвикателства, като същевременно настоява колективно за развитието на международната парична система.
На 2-ри ноември бе съобщено, че са изхарчени над 300 милиона долара от наскоро стартиралия дигитален юан. Докато други страни като Бахамите и Камбоджа стартираха своите CBDC преди Китай, чистият потенциален мащаб на китайският CBDC – оценен от Goldman Sachs да достигне 1 милиард потребители, 2,7 трилиона щатски долара годишна обща стойност на плащанията (TPV) и 228 милиарда долара в емисии в рамките на 10 години – прави Китай фактическият световен лидер в прилагането на CBDC.
Анализаторите посочиха, че стремежът на Си Дзинпин да позиционира дигиталния юан начело на глобалното въвеждане на CBDC не е просто технологична конкуренция.
Докато Китай контролира приблизително 16,4% от световния БВП, RMB отговаря за едва 1,9% от глобалните плащания, в сравнение с щатския долар, който контролира 79,5% според SWIFT. Очаква се растежът на дигиталният юан да увеличи дела на плащанията на RMB, макар и незначително.
Също толкова значително, дигиталният юан ще представи на Китай възможността за глобална платежна система, която е независима от мрежата SWIFT.
Това би предоставило на Пекин възможността да увеличи икономическите връзки със страни, които в момента са под ръководени от САЩ икономически санкции като Русия и Северна Корея, като ги сближи в своята икономическа орбита и по този начин реформира глобалния политически ред.
След два интензивни дни на преговори в Женева, представители на САЩ и Китай са постигнали споразумение по ключови търговски въпроси, което проправя пътя за ново споразумение, целящо да намали търговския дефицит на САЩ.
Изпълнителният директор на Ark Invest, Кати Ууд, вярва, че американската икономика е на прага на повратна точка.
Биткойн може би вече привлича вниманието на най-големите държавни инвеститори в света, но според Антъни Скарамучи от SkyBridge Capital, истинският поток няма да започне, докато Вашингтон не осигури регулаторна сигурност.
Анонимен крипто трейдър с псевдоним Джеймс Уин шокира трейдинг общността с невероятни печалби на Hyperliquid, децентрализирана борса, която набира популярност сред играчите с висока степен на риск.