Индексът на щатския долар се повиши до най-високото си ниво от 20 години в понеделник, 9-ти май.
Покачването последва повишаването на лихвените проценти от страна на Федералния резерв (ФЕД), разпродажбата на борсовите индекси на САЩ и притесненията за забавяне на икономиката.
Този индекс се използва за измерване на стойността на долара спрямо кошница от шест чуждестранни валути, които включват еврото, британската лира, швейцарския франк, японската йена, канадския долар и шведската крона.
Индексът на долара достигна нов връх в понеделник, като решението на ФЕД доведе до рязка разпродажба на пазарите на акции. Европейските валути отслабнаха поради опасенията за растеж, който допълнително подкрепи долара.
Нарастващата инфлация, войната в Украйна и по-строгите блокирания в Пекин и Шанхай накараха инвеститорите да се борят и вероятно да са скептични към други страни, като същевременно вярват, че лихвените проценти в САЩ се повишават.
Доходността на 10-годишните държавни облигации на САЩ достигна 3.102% в четвъртък, 5-ти май, най-високото ниво от ноември 2018 г. Скоростта на повишаване на лихвите от ФЕД в САЩ очевидно е много по-бърза от техните колеги в други икономики.
“Цяла сутрин беше еднопосочна улица, като доходността на държавните облигации се приближава до нивата от 3.2%, а доларът се възползва от това”, каза трейдър в европейска банка в Лондон.
Не Пропускай: Биткойн неизбежно ще падне под $30,000, твърди анализатор
Скоростта на ФЕД, нарастването на доходността и нарастването на щатския долар също могат да бъдат обвързани с риска за глобалния растеж, произхождащ от Украйна и Китай. Този натиск е много по-изразен в Европа и Азия, отколкото в САЩ, така че очакванията за по-нататъшно покачване на долара изглеждат разумни.
Търговците на форекс пазарите (FX) гледат EUR/USD, за да преценят накъде може да върви глобалната икономика. Тези търговци също залагат, че тази година ще настъпи отскок в еврото, което от своя страна ще тласне долара надолу.
Със сигурност е трудно да се предвидят движенията на валутните двойки; обаче, ако ситуацията с войната в Украйна се влоши, би било разумно да се предположи, че може да има ситуация, при която еврото ще падне, докато доларът се покачва. Наблюдаването на тази динамика със сигурност ще гарантира интересно лято на валутните пазари.
След седмица на рекордни печалби на американските пазари, инвеститорите пренасочват вниманието си към по-спокоен, но решаващ период от макроикономически събития.
Първата седмица на юли донесе забележителни постижения в крипто инфраструктурата, управлението и търговията.
Нежеланието на Европа да приеме стабилни монети и блокчейн технологията може да подкопае нейната парична суверенност и да маргинализира еврото в следващата фаза на глобалните финанси, според бившия член на управителния съвет на Европейската централна банка Лоренцо Бини Смаги.
Toncoin (TON) обяви ексклузивно партньорство с Обединените арабски емирства (ОАЕ), за да предложи на потребителите път към желанната 10-годишна Златна виза за ОАЕ чрез крипто стейкинг.