Начало » Други » Сериозни проблеми за американската банкова система – какво трябва да знаем

Сериозни проблеми за американската банкова система – какво трябва да знаем

03.06.2024 9:30 2 мин. четене Alexander Stefanov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Сериозни проблеми за американската банкова система – какво трябва да знаем

Последните данни от Федералната корпорация за гарантиране на депозитите (FDIC) показват тревожна тенденция в банковия сектор на САЩ, тъй като нереализираните загуби продължават да нарастват, достигайки над $500 милиарда.

Тези загуби се дължат основно на експозицията на банките към пазара на жилищни имоти, където колебанията в лихвите по ипотечните кредити са повлияли на стойността на обезпечените с ипотека ценни книжа.

Концепцията за нереализираните загуби отразява несъответствието между цената, платена от банките за ценни книжа, и текущата им пазарна стойност. Въпреки че от банките не се изисква незабавно да коригират тези загуби в своите баланси, те могат да представляват значително предизвикателство, когато финансовите институции се нуждаят от ликвидност.

През първото тримесечие на тази година нереализираните загуби от различни видове ценни книжа, включително тези, определени като налични за продажба и държани до падеж, се увеличиха с $39 милиарда. Този скок беше предизвикан по-специално от загубите на ценни книжа, обезпечени с жилищна ипотека, които бяха повлияни от нарастващите лихви по ипотечните кредити през периода.

Това бележи деветото поредно тримесечие на повишени нереализирани загуби, тенденция, която се запазва, откакто Федералният резерв започна да повишава лихвените проценти през 2022 г.

В допълнение към нереализираните загуби, FDIC също наблюдава нарастване на броя на финансовите институции, включени в списъка на проблемните банки. Този списък включва банки, които проявяват финансова слабост, оперативни проблеми или управленски предизвикателства, като общите активи, държани от тях, достигат $82.1 милиарда.

Докато FDIC уверява, че банковата система на САЩ засега остава стабилна, тя предупреждава за потенциални рискове, породени от продължаващата инфлация, колебанията на пазарните лихвени проценти и геополитическата несигурност. Тези фактори могат да доведат до предизвикателства по отношение на кредитното качество, стабилността на приходите и управлението на ликвидността за банките. Следователно FDIC подчертава значението на непрекъснатия мониторинг и надзор за ефективно справяне с тези проблеми.

С над 8 години опит в индустрията на криптовалутите и блокчейн, Александър е опитен създател на съдържание и пазарен анализатор, посветен на това да направи дигиталните активи по-достъпни и разбираеми. Той е специалист в разбиването на сложни крипто тенденции, анализирането на пазарни движения и създаването на задълбочено съдържание, насочено към образованието както на новодошлите, така и на опитни инвеститори. Александър е изградил репутация на човек, който предоставя навременни и точни анализи, като същевременно следи отблизо регулаторните промени, нововъзникващите технологии и макроикономическите тенденции, които оформят бъдещето на дигиталните финанси. Работата му се корени в страстта към иновациите и твърдото убеждение, че широко разпространеното образование е ключ към ускоряване на глобалното приемане на криптовалутите.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Ripple избра BNY Mellon за попечител на резервите на стабилната монета RLUSD

Ripple избра глобалния банков гигант BNY Mellon за основен попечител на резервите, подкрепящи стабилната монета за корпоративно ползване Ripple USD (RLUSD).

09.07.2025 16:15 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Ето защо Фед може да понижи лихвите по-рано от очакваното според Goldman Sachs

Goldman Sachs вече очаква Федералният резерв да започне да намалява лихвените проценти по-рано от предварителните прогнози, като предвижда първото понижение още през септември 2025 г.

08.07.2025 16:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Robinhood подлежи на проверка от Европейска банка – ето защо

Централната банка на Литва се обърна към Robinhood за допълнителна информация относно нововъведените си продукти за търговия с токенизирани акции, след като OpenAI публично се дистанцира от инициативата.

08.07.2025 13:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

САЩ налага мита на няколко държави: Ще реагира ли крипто пазарът?

Докато президентът Тръмп ускорява стратегията си за мита преди крайния срок на 1 август, нови писма от Белия дом разкриват официални търговски предупреждения, изпратени до редица държави, включително Тунис, Камбоджа, Индонезия и други.

08.07.2025 8:30 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.