Данните от фирми за блокчейн анализи показват, че деноминираните в Русия криптовалути и търговията на големите борси са намаляли значително, развенчавайки теориите, че страната ще се насочи към дигитални активи, за да заобиколи санкциите.
Когато Биткойн (BTC) се покачи с над 15% миналата седмица, някои експерти от индустрията приписаха скока на руснаците, които купуват криптовалута в лицето на нарастващите икономически санкции. Изглежда обаче, че тази теория е невярна, тъй като данните от Chainalysis показват, че обемът на търговия с криптовалути в рубли е бил едва $34.1 милиона на 3-ти март, около половината от скорошния пик от $70.7 милиона преди седмица на 24-ти февруари.
Говорейки пред Bloomberg по въпроса за закупуването на криптовалута, подхранвано от санкции, анализаторът на Citigroup Александър Сондърс каза: „Руските обеми досега са били сравнително малки, което предполага, че ценовото движение се дължи по-скоро на инвеститорите, които се позиционират за очаквано нарастване на търсенето от Русия, по-скоро отколкото самото руско търсене.“
Въпреки че експертите отхвърлят идеята, че крипто може да се използва, за да помогне на Русия да заобиколи икономическите санкции, САЩ и ЕС все още засилват регулаторния си контрол върху дигитални активи.
Наскоро щата Ню Йорк увеличи капацитета си за наблюдение на блокчейн, за да предотврати допълнително използване на криптовалути или дигитални активи в подкрепа на руските интереси.
Губернаторът на Ню Йорк Кати Хочул издаде изпълнителна заповед на 27-ми февруари, нареждаща на държавните агенции да се откажат от руски институции и компании, както и от субекти, които им предоставят подкрепа. Тя каза:
Ню Йорк е горд дом на най-голямото украинско население в нацията и ние ще използваме нашите технологични активи, за да защитим нашите хора и да покажем на Русия, че ще им търсим отговорност.
Подчертавайки другата страна на сценария, Джейк Червински, ръководител на политиките на Блокчейн Асоциацията в САЩ, стигна дотам, че нарече тези опасения относно крипто „напълно неоснователни“.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Руснаците плащат с до $20,000 над пазарната цена за Биткойн (BTC)
1/ Russia can’t & won’t use crypto to evade sanctions.
Concerns about crypto’s use for sanctions evasion are totally unfounded. They fundamentally misunderstand:
– how sanctions work
– how crypto markets work
– how Putin is actually trying to mitigate sanctionsI’ll explain
— Jake Chervinsky (@jchervinsky) March 1, 2022
Ари Редборд, ръководител на правните и правителствени въпроси в изследователя на крипто престъпления TRM Labs, заявява, че е твърде късно крипто активите да могат да осигурят достатъчно ликвидност за Русия и че публичният характер на блокчейните вече е достатъчно възпиращ фактор за тези, които искат да заобиколят санкциите.
Русия не може да използва криптовалута, за да замени стотиците милиарди долари, които могат да бъдат потенциално блокирани или замразени.
Пред лицето на задаващите се регулаторни действия от международната общност, много от водещите световни крипто борси решиха да поставят в черния списък санкционирани лица и организации. Binance обаче отказа искания за цензуриране на акаунти на „невинни“ руски клиенти.
Визията на Доналд Тръмп „Да направим Америка отново велика“ изглежда обещаваща на хартия, особено като се има предвид неотдавнашната доминация на американските акции, които миналата година изпревариха световните пазари с 20%.
Deribit, лидер в областта на крипто дериватите, проучва стратегически възможности, включително потенциална продажба на стойност от $4 до $5 милиарда.
Според Бюрото за трудова статистика (BLS) данните за инфлацията в САЩ показват годишно увеличение от 2.9% през декември спрямо 2.7% през ноември.
Временният главен изпълнителен директор на Binance.US Норман Рийд обвини Комисията по ценните книжа и фондовите борси (SEC), че безпочвено атакува борсата.