Рискът за финансовата стабилност в Европейския съюз остава на "сериозно" ниво, а спадът на жилищния пазар може да придобие още по-широк обхват, заяви в четвъртък надзорният орган на блока за финансовите рискове.
Високата инфлация, спадът на разполагаемия доход на домакинствата, бързото повишаване на лихвените проценти от страна на Европейската централна банка и значителните банкови фалити в чужбина поставиха на изпитание финансовия сектор в Европа през тази година, въпреки че кредиторите остават сравнително здрави.
В изявление на Европейският съвет за системен риск (ЕССР), оглавяван от шефа на ЕЦБ Кристин Лагард, се посочва, че ЕССР е стигнал до заключението, че рисковете за финансовата стабилност в ЕС остават сериозни
Според информацията краят на продължителната среда на ниски лихвени проценти е променила рисковия пейзаж в световен мащаб, като пълното въздействие на рязкото покачване на лихвените проценти ще се усети едва с течение на времето
Става ясно още, че ЕССР е особено загрижен за жилищния пазар,твърдейки, че цикълът е достигнал повратна точка, а може би дори и отвъд нея. Освен това намаляващият брой на сделките и показателите на кредитния пазар подсказват, че корекцията на пазарите на жилищни имоти вероятно ще придобие по-широк обхват.
„На пазара на търговски недвижими имоти инвестициите продължават да намаляват на фона на влошаващите се бизнес нагласи, негативните перспективи за рентабилност, нарастващите разходи за финансиране и затягането на кредитните стандарти“, се казва още в доклада.
Въпреки това банките се радват на сравнително добра година, тъй като повишаването на лихвените проценти увеличи лихвените маржове, а качеството на активите все още е добро.
ЕЦБ обаче вече предупреди, че просрочените задължения пълзят нагоре и е вероятно известно свиване на маржовете.
ЕССР добави свои предупреждения, като заявявайки, че слабият икономически климат може да породи влошаване на качеството на активите, да увеличи разходите на банките за финансиране, а намаляващото търсене на кредити вероятно ще ограничи обема на кредитирането.
Според известния ветеран на пазара Питър Бранд, търговията не е пътят към просперитета за по-голямата част от хората.
Първата седмица на юли носи няколко важни събития в САЩ, които могат да повлияят както на традиционните пазари, така и на сектора на криптовалутите.
Рик Еделман, един от най-влиятелните гласове в областта на личните финанси, радикално промени позицията си по отношение на разпределението на криптовалутите. След години на предпазлив оптимизъм, той вече вярва, че дигиталните активи заслужават много по-голям дял в инвестиционните портфейли от всякога.
В делото срещу Terraform Labs и нейния съосновател До Куон защитата поиска от Федералния съд за Южния окръг на Ню Йорк да удължи срока за подаване на документи преди съдебния процес с две седмици, като го отложи след първоначалната дата 1 юли 2025 г.