Двама американски сенатори обвиниха най-големите банки в страната, че не успяват да прехвърлят на клиентите си ползите от високите лихвени проценти.
В писмо до изпълнителните директори на най-големите банки, сред които Bank of America, Citibank, JPMorgan Chase и Wells Fargo, сенаторите Елизабет Уорън и Джак Рийд твърдят, че тези финансови институции са повишили лихвените проценти за кредитополучателите, но са запазили ниски лихвите по спестовните сметки.
Политическите лидери, и двамата членове на Банковата комисия на Сената, изразиха загриженост относно нарастващата разлика между лихвените проценти, начислявани на кредитополучателите, и тези, изплащани на вложителите, отбелязвайки, че разликата е по-силно изразена при големите банки в сравнение с по-малките регионални институции.
През 2023 г. тези седем банки отбелязаха рекордни печалби, надхвърлящи $1 трилион, което до голяма степен се дължи на по-високите лихвени проценти по кредитите, минималните плащания на вложителите и приходите от лихви по салдата на Федералния резерв. Уорън и Рийд посочиха, че въпреки предишните показания на изпълнителните директори на тези банки, обещаващи повишаване на лихвените проценти за вложителите, е постигнат малък напредък.
Например през 2022 г. главният изпълнителен директор на JPMorgan Chase Джейми Даймън посочи, че банката му постепенно ще повиши лихвите за спестяващите, но две години по-късно лихвите, плащани по спестяванията, остават едва 0.01%, въпреки че JPMC печели от 4.4% възвръщаемост на собствените си баланси във Фед. По подобен начин други банки като Wells Fargo и Bank of America запазиха лихвените проценти по спестовните си сметки на сходно равнище, въпреки че печелят от по-голяма възвръщаемост на своите авоари във Федералния резерв.
Тази липса на действия контрастира с обещанията, дадени от изпълнителните директори по време на показанията им пред Сената, и повдига въпроси относно ангажимента на финансовите институции да подкрепят вложителите.
Kraken официално стартира своята регулирана в САЩ платформа за крипто деривати, отбелязвайки важна стъпка към сливането на традиционните финансови инструменти с пазарите на дигитални активи.
След като Биткойн достигна исторически върхове, в социалните медии се разразиха дискусии, свързани с криптовалутите.
Инфлацията в САЩ се ускори през юни, което може да попречи на очакванията за предстоящо намаляване на лихвените проценти от страна на Федералния резерв.
Grayscale Investments обяви, че конфиденциално е подала проект на заявление за регистрация по формуляр S-1 в САЩ.