Home

Сенатори критикуват американските топ банки – ето защо

01.02.2025 22:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Сенатори критикуват американските топ банки – ето защо

Двама американски сенатори обвиниха най-големите банки в страната, че не успяват да прехвърлят на клиентите си ползите от високите лихвени проценти.

В писмо до изпълнителните директори на най-големите банки, сред които Bank of America, Citibank, JPMorgan Chase и Wells Fargo, сенаторите Елизабет Уорън и Джак Рийд твърдят, че тези финансови институции са повишили лихвените проценти за кредитополучателите, но са запазили ниски лихвите по спестовните сметки.

Политическите лидери, и двамата членове на Банковата комисия на Сената, изразиха загриженост относно нарастващата разлика между лихвените проценти, начислявани на кредитополучателите, и тези, изплащани на вложителите, отбелязвайки, че разликата е по-силно изразена при големите банки в сравнение с по-малките регионални институции.

През 2023 г. тези седем банки отбелязаха рекордни печалби, надхвърлящи $1 трилион, което до голяма степен се дължи на по-високите лихвени проценти по кредитите, минималните плащания на вложителите и приходите от лихви по салдата на Федералния резерв. Уорън и Рийд посочиха, че въпреки предишните показания на изпълнителните директори на тези банки, обещаващи повишаване на лихвените проценти за вложителите, е постигнат малък напредък.

Например през 2022 г. главният изпълнителен директор на JPMorgan Chase Джейми Даймън посочи, че банката му постепенно ще повиши лихвите за спестяващите, но две години по-късно лихвите, плащани по спестяванията, остават едва 0.01%, въпреки че JPMC печели от 4.4% възвръщаемост на собствените си баланси във Фед. По подобен начин други банки като Wells Fargo и Bank of America запазиха лихвените проценти по спестовните си сметки на сходно равнище, въпреки че печелят от по-голяма възвръщаемост на своите авоари във Федералния резерв.

Тази липса на действия контрастира с обещанията, дадени от изпълнителните директори по време на показанията им пред Сената, и повдига въпроси относно ангажимента на финансовите институции да подкрепят вложителите.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Топ 4 крипто airdrop събития, които да следим тази седмица

Тъй като Биткойн (BTC) и по-широките крипто пазари изпитват волатилност, трейдъри и инвеститори търсят начини да защитят инвестициите си.

10.02.2025 11:30 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Крипто инвеститорите очакват ключови данни за инфлацията и нагласите на Фед

Вниманието на инвеститорите е приковано към предстоящите данни за инфлацията в САЩ, които могат да определят политиката на Федералния резерв и да се отразят на финансовите пазари, включително криптовалутите.

10.02.2025 10:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

БРИКС: Ще възпре ли Тръмп присъединяването на Саудитска Арабия към съюза?

В условията на ескалиращо геополитическо напрежение се очертава ясно разделение между Запада, ръководен от САЩ, и глобалния Юг, по-специално блока БРИКС

10.02.2025 9:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Колко точно е богат директорът на JPMorgan?

Джейми Даймън се е утвърдил като доминираща фигура в световните финанси, оформяйки банковата индустрия чрез ръководството си в JPMorgan Chase.

10.02.2025 8:30 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Подкрепете CryptoDNES

QR код към биткойн адреса:

QR код към биткойн адреса:

Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.