Двама американски сенатори обвиниха най-големите банки в страната, че не успяват да прехвърлят на клиентите си ползите от високите лихвени проценти.
В писмо до изпълнителните директори на най-големите банки, сред които Bank of America, Citibank, JPMorgan Chase и Wells Fargo, сенаторите Елизабет Уорън и Джак Рийд твърдят, че тези финансови институции са повишили лихвените проценти за кредитополучателите, но са запазили ниски лихвите по спестовните сметки.
Политическите лидери, и двамата членове на Банковата комисия на Сената, изразиха загриженост относно нарастващата разлика между лихвените проценти, начислявани на кредитополучателите, и тези, изплащани на вложителите, отбелязвайки, че разликата е по-силно изразена при големите банки в сравнение с по-малките регионални институции.
През 2023 г. тези седем банки отбелязаха рекордни печалби, надхвърлящи $1 трилион, което до голяма степен се дължи на по-високите лихвени проценти по кредитите, минималните плащания на вложителите и приходите от лихви по салдата на Федералния резерв. Уорън и Рийд посочиха, че въпреки предишните показания на изпълнителните директори на тези банки, обещаващи повишаване на лихвените проценти за вложителите, е постигнат малък напредък.
Например през 2022 г. главният изпълнителен директор на JPMorgan Chase Джейми Даймън посочи, че банката му постепенно ще повиши лихвите за спестяващите, но две години по-късно лихвите, плащани по спестяванията, остават едва 0.01%, въпреки че JPMC печели от 4.4% възвръщаемост на собствените си баланси във Фед. По подобен начин други банки като Wells Fargo и Bank of America запазиха лихвените проценти по спестовните си сметки на сходно равнище, въпреки че печелят от по-голяма възвръщаемост на своите авоари във Федералния резерв.
Тази липса на действия контрастира с обещанията, дадени от изпълнителните директори по време на показанията им пред Сената, и повдига въпроси относно ангажимента на финансовите институции да подкрепят вложителите.
Месеци след придобиването на фалиралата платформа FTX EU, крипто стартъпът Backpack направи важна крачка към възстановяването на средствата на засегнатите европейски клиенти.
Вълна от оптимизъм обхвана световните пазари, след като САЩ и Китай предприеха решителни стъпки за деескалация на дългогодишния търговски спор между двете страни.
Буркина Фасо, Мали и Нигер някога сигнализираха за смела промяна – нова валута, предназначена да прекъсне връзките си с щатския долар и валутния контрольор на Франция CFA.
Докато все повече публични компании предприемат смели стъпки, за да напълнят балансите си с Биткойн, Coinbase – едно от най-известните имена в бранша – умишлено избягва да следва този път, посочвайки дългосрочното управление на риска и съобразяването с клиентите като основни причини.