Ако се интересувате от криптовалути, най-вероятно сте забелязали, шума около понятието „ценни книжа“ и как секюрити токените скоро ще превземат финансовия свят.
Ценните книжа могат да бъдат определени като прехвърляеми финансови инструменти или парични договори между страните. Те могат да бъдат издадени от компания или правителство и да предоставят права на собственост, права на дълг или права за покупка, продажба или търговия.
Секюрити токените са цифрови форми на ценни книжа, които се купуват като инвестиция с намерението да се увеличават и да се стигне до печалби. Много експерти прогнозират, че тези нови цифрови ценни книжа ще заемат мястото на акциите и ще доведат до по-цялостно приемане на блокчейн технологията.
Тестът „Хауи“ е създаден за определяне дали актива е ценна книга. Тестът произхожда от делото от 1964 година на Върховния съд – SEC срещу Хауи и оттогава се използва и до ден днешен. Тестът определя актив като обезпечение, ако са спазени четири условия. Има инвестиция на пари, има очакване за печалба от инвестицията, инвестирането на пари е в общо предприятие, а всяка печалба идва от усилията на промоутър или трета страна.
По принцип, всеки крипто токен, който премине теста Хауи, ще подлежи на правителствено регулиране. Тези дигитални активи няма да служат за целите на изпълнение на задача или предоставяне на помощ, а просто действат като представяне на собственост.
Блокчейн технологията позволява на света на криптовалутите да се свърже с традиционните индустрии като недвижимите имоти или добива и притежаването на благородни метали, и други ресурси. Последиците от токенизацията на ценни книжа биха могли да означат пълно разрушаване на инвестиционния свят.
За да могат крипто инвеститорите да измъкнат най-много от всеки токен, те трябва да му знаят статуса. А securities.io е всеобхватна медия и сайт, в който са изброени токените и къедето се предоставя на потребителите най-актуалната информация за цифровите ценни книжа.
Той твърди, че функционалните (ютилити) токени не се възприемат като устойчиви инвестиции от страна на силите във финансовия сектор и че разпространението на информация за най-обещаващите секюрити токени би могло да насърчи сериозно участие в блокчейн и крипто.
С пускането на tZero, секюрити токенът на Overstock.com, през лятото на 2019 година, може да започнем да виждаме, че броят на цифровите ценни книжа нараства експоненциално. Тъй като финансовият свят се обръща към токенизирани и дигитални ценни книжа, сайтове, подобни на securities.io, където може да се разчита на новини за статуса на токените, те трябва да бъдат ползвани от всеки инвеститор.
Комисията по ценните книжа и борсите на САЩ се готви за поредно задълбочено проучване на крипто регулирането, като четвъртата кръгла маса е насрочена за 12 май.
Coinbase постави ново начало в крипто пространството в САЩ, като стартира непрекъсната търговия с фючърси върху Биткойн и Етериум, превръщайки се в първата регулирана платформа в страната, която работи денонощно.
Фондацията Етериум започна 2025 г. с мащабна финансова инициатива, като през първото тримесечие отпусна $32.6 милиона под формата на безвъзмездни средства за подкрепа на проекти, които укрепват инфраструктурата, използваемостта и ангажираността на общността на блокчейна.
Основната фондова борса в Бразилия, B3, прави смела крачка към дигиталните активи с предстоящото пускане на фючърсни договори върху Етериум и Solana.