България е една от седемте държави основателки на IOTA (Вътрешноевропейската организация на данъчните администрации), където членуват 44 данъчни администрации.
IOTA е международна организация, която осигурява форум за обмен на информация и добри практики, и създаване на мрежи от експерти в различни области от данъчното облагане. Мисията на Организацията е да подпомага сътрудничеството между данъчните администрации в Европейския регион и да подкрепя тяхното развитие съобразно индивидуалните им нужди.
След успешното партньорство с Тайпе, за да създаде първия проект за интелигентен град, базиран на блокчейн, IOTA заедно с +CityxChange ще поеме това много по-голямо предизвикателство през следващите пет години.
Проектът ще работи с градовете Тронхайм, Лимерик, Aлба Юлия, Писек, Сестао, Вору, и българския Смолян, за да станат интелигентни, положително-енергийни градове с цел да се използват цифровите услуги, за да генерират повече енергия, отколкото консумират и да споделят опита си с градове от цяла Европа.
IOTA, като част от този мечтателски проект, има още една възможност мрежата да докаже своята полезност в ситуация, в реалния свят, пред масовата аудитория. Платформата ще играе ключова роля в проекта +CityxChange, като предлага подкрепа за вземане на решения и осигурява инструментите, които участниците изискват да бъде успешно. Надеждата е крайният резултат да бъде положителен енергиен блок, който намалява използването на енергия и разхищаването, използвайки peer-to-peer търговия чрез гъвкав местен депозитар.
Тъй като това е обществен проект, +CityxChange търси промяна отгоре до долу, при поведението на местните власти в потреблението на енергия. Според ръководителя на бизнес развитието в IOTA, Уилфред Пимента:
Интелигентните градове са едни от най-бързо развиващите се междусекторни сфери на иновации за IOTA. Като се основаваме на нашата работа и партньорства в областта на мобилността, енергията или пазара на данни, тези интелигентни градски екосистеми обединяват всичко. Консорциумът +CityxChange събира много публични и частни партньори около една амбициозна инициатива за открита иновация и съвместно създаване. Това съвпада на 100% с визията на Фондация IOTA и нямаме търпение да започне.
IES R & D, Powel AS, Университет в Лимерик, Енергийна агенция Пловдив, Future Analytics Consulting, Research2Market Solutions, ISOCARP, Trønder Energi Kraft AS, ABB Norway, ATB, АVIS Budget Group, Statkraft Varme AS, ESB Innovation RoI Ltd, ESB Networks, Ove Arup & Partners SAU, FourC AS, R.Kjeldsberg, SmartMower, Space Engaged, Collaborativa, Officinae Verdi, Фондация IOTA, NHP Eiendom и GKinetic Energy Ltd.
Проектът се очаква да стартира на 1 януари 2019 г. Целият проект ще бъде финансиран съвместно с 20 млн. Евро, идващи от Европейската програма за научни изследвания и иновации „Хоризонт 2020“. Това ще бъде съчетано с 10 млн. Евро от някои от партньорите по проекта, които ще осигурят внедряването им в първите два проекта на градовете Лимерик и Трондхайм.
Успешното предприемане на проект с такъв размер може да доведе до разрушаване или подобряване на платформата на IOTA. Успехът може да доведе до масово приемане на платформата от малки и големи фирми в Европа и света. Съосновател и съпредседател на Фондация IOTA, David Sønstebø добавя:
Фондацията е развълнувана от одобрението на първия официален „Хоризонт 2020“ проект, в който активно участваме. Да можеш да изследваш и демонстрираш полезността на IOTA в контекста на интелигентния град, в много градове в цяла Европа, ще бъде изключително ценно. Фактът, че NTNU, най-големият университет в Норвегия, е начело на тези усилия е огромен. Ние имаме добри отношения с NTNU и община Тронхайм от доста време и Фондацията очаква това сътрудничество да укрепи нашите връзки и резултати. Като норвежец, аз лично съм изключително развълнуван за този проект.
Криптовалутата на IOTA не реагира на новините, като спада с още 4,8% през деня и се търгува на малко над $1.
На финансовите пазари започва да се очертава познат модел: Скок в оценките на технологичните компании, еуфория сред инвеститорите и геополитическа несигурност. За някои анализатори ситуацията започва да прилича на тази от 1999 г.
Докато светът се бори с икономическите сътресения, златото отново заема централно място – и икономистът Питър Шиф вижда в това предупредителен сигнал за привържениците на Биткойн.
Докато американските банкови гиганти се придвижват към пускането на единна стабилна монета, основателят на Cardano Чарлз Хоскинсън празнува тиха победа.
В ход, който подчертава глобалното отклонение от господството на американския долар, Алжир официално се присъедини към Новата банка за развитие на БРИКС (NDB).