Адвокат, представляващ Ripple в делото на компанията срещу Комисията по ценни книжа и борси на САЩ (SEC), прогнозира, че регулаторът скоро ще се насочи към крипто борсите, според скорошен туит.
Джон Дийтън, съветник на Ripple (XRP), коментира продължаващото съдебно дело между SEC и Ripple Labs в Twitter. Тъй като делото изглежда достига своето (обнадеждаващо) заключение, ответниците по делото се опитват да продължат напред с обобщена преценка за това дали XRP е ценна книга и дали защитата по справедливо предизвестие е жизнеспособна.
Въпреки това, комисията причини повече забавяния, предизвиквайки някои от най-суровите комуникации, наблюдавани досега в съдебно дело от такъв мащаб.
Този туит идва малко след като SEC предложи нови правила, изискващи платформите да включват справедливата стойност на дигиталните активи, които държат за потребителите в балансите си.
Дийтън твърди, че това е първата стъпка в хода на регулатора да заведе дела срещу тези борси и може да видим случаи още това лято.
Не Изпускай: Прокурор иска 40,000 години затвор за крипто измама
Изглежда, че скорошното предложение, издаденo от комисията, засяга крипто борсите, DeFi платформите и доставчиците на попечителски услуги като цяло. Консултативното становище обаче не успя да предостави така необходимата яснота, която се очаква от общността.
Вместо това предложените правила допълват и без това сложната и неясна регулаторна рамка. В предложението SEC посочи няколко риска, свързани със защитата на крипто активи, и цитира доклад от 2020 г. за откраднати активи от крипто платформи през 2018 г.
Въпреки това регулаторът също така призна, че е отказал да предостави регулаторна яснота. Още през януари председателят на SEC Гари Генслер заяви, че комисията ще проучи по-внимателно промените през 2022 г.
Въпреки че това признание може да е първата стъпка в хода за създаване на регулаторна рамка, има опасения, че надзорният орган ще разшири обхвата на своите правомощия.
С новите насоки всички дигитални активи, притежавани от инвеститори на дадена платформа, ще се считат за активи на платформата. Това ще засегне най-вече балансите на компаниите и ще ги постави под контрола на SEC.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Раул Пал има големи очаквания за Solana (SOL)
Съгласно изискванията за регистрация на SEC, всяка компания с повече от $50 милиона в активи незабавно попада в обхвата на регулатора.
По този начин доставчиците на ликвидност и автоматизираните маркет мейкъри може да нямат друг избор, освен да се регистрират в SEC, ако дигиталните активи бъдат добавени към техния баланс. Все още има други предложения, като например включване на участници на крипто пазара, особено в определението за дилъри или търговци на държавни ценни книжа.
В крайна сметка това означава, че те ще трябва да се регистрират в SEC и да спазват федералните закони за ценни книжа и регулаторните задължения.
Бразилската централна банка (BCB) представи проектопредложение, целящо да ограничи тегленето на стабилни монети, обезпечени с чуждестранна валута, до портфейли за самостоятелно попечителство.
Русия напредна с нова данъчна рамка за криптовалутите, насочена както към добива, така и към търговията с тях.
Администрацията на Тръмп обмисля да разшири правомощията на Комисията за търговия със стокови фючърси (CFTC) за надзор на пазара на криптовалути.
Обединеното кралство се стреми към стабилна регулаторна рамка за криптовалутите, като планира да въведе всеобхватни правила до 2026 г.