Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC) започна съдебни действия срещу Rari Capital, децентрализирана финансова платформа, и нейните основатели.
Обвиненията на SEC се фокусират върху твърдения за измама на инвеститорите и работа без подходяща регистрация.
В основата на делото са две крипто инвестиционни платформи, управлявани от Rari Capital, които в един момент са контролирали активи за над $1 милиард.
Тези платформи, идентифицирани като “Earn“ и “Fuse“ пулове, позволяваха на потребителите да инвестират дигитални активи и да получават възвръщаемост под формата на токени. Тези токени осигуряваха на инвеститорите дял от печалбите, но SEC твърди, че компанията е предлагала тези инвестиционни възможности, без да ги регистрира като ценни книжа, с което е нарушила американското законодателство.
Освен това се твърди, че основателите на Rari са представили в невярна светлина начина, по който функционират пуловете за печалба, като са обещали автоматично ребалансиране за оптимална възвръщаемост, докато в действителност често са били необходими ръчни корекции.
Допълнителен контрол бе поставен върху Rari Capital Infrastructure LLC, структурата, която пое операциите на платформата Fuse през 2022 г. Според SEC тази група е участвала в предлагането на нерегистрирани ценни книжа и е извършвала брокерски дейности без надлежен надзор.
Случаят подчерта продължаващите усилия на SEC да регулира DeFi платформите, които работят извън границите на традиционните финансови регулации.
Съобщава се, че ФБР лансира своя собствена криптовалута като част от операция за разкриване и задържане на измамници в крипто пространството.
Американските прокурори повдигнаха обвинения срещу четири крипто компании и 14 физически лица в рамките на първото наказателно дело за манипулиране на пазара и измами в областта на дигиталните валути.
В неотдавнашно заявление правителството на САЩ посочи, че Bitfinex може да е единствената жертва, призната в хакерската атака от 2016 г., извършена от Иля Лихтенщайн и Хитър Морган.
Приложението за дигитално банкиране Revolut съобщи, че през 2023 г. е блокирало над $621 милиона потенциално измамни транзакции, включващи както криптовалути, така и фиатни валути.