Комисарят на SEC, Хестър Пиърс, чието добронамерено отношение към криптовалутите ѝ спечели прозвището „Крипто майка“, сподели мислите си за текущото състояние на крипто индустрията в САЩ и ефекта, който бавната регулаторна реакция има върху сектора.
Съединените щати бавно имплементират смислена крипто регулация, което е продължаващ проблем, който сериозно ‘задушава’ развитието на зараждащия се сектор. Американската комисия по ценни книжа и фондови борси (SEC) е фокусирана върху рисковете, породени от новия клас активи и пренебрегва някои от проблемите.
Въпреки това, Пиърс е лъч светлина в недружелюбната агенция. Любимката на крипто обществото е известна с това, че съвсем откровено отразява реалността на случващото се с индустриите в САЩ и как криптовалутите могат да се окажат ползотворни.
Хестър Пиърс бе основен говорител на срещата на върха на Solidus Lab Digital Asset Compliance & Market Integrity (DACOM), проведена в Ню Йорк на 26 септември. Срещата предложи на аудиторията от близо 200 специалисти един час възможност да задават въпроси на Пиърс относно регулаторните процеси, които протичат в SEC.
По време на „Q&A“ сегмента тя отрази вниманието, което получи от крипто обществото, като заяви, че за нея е чест да бъде приета от „група хора, мислещи по оригинален начин, които наистина се опитват да променят света“.
Бившият заместник-председател на NASDAQ, Дейвид Уайлд, попита Пиърс за усилията, които тя положи в SEC за ускоряване на новите регулации, като каза, че липсата на напредък прави Съединените щати „значително по-малко конкурентоспособни“.
Пиърс се съгласи, че липсата на действие от страна на SEC е противопоказно за крипто пазара на САЩ и каза, че има няколко начина, по които Комисията може да реши проблема. Тя каза, че в SEC липсват „външни хора“, които могат да наложат нужните промени. Наемането на хора за щатски държавен регулатор обаче се оказа по-трудно, отколкото изглежда.
Тя каза още, че инвеститорите, както и SEC трябва да намерят баланса на техните очаквания. „Ако искате повече свобода на действие, няма да можете да обвинявате правителството“, каза тя на срещата на върха.
Идеята, че рискът и възможностите са част от защитата на инвестициите, се счита за радикална в SEC.
За да бъдат регулирани криптовалутите, SEC първо трябва да ги дефинира. На въпроса дали смята, че криптовалутите са актив или механизъм, тя отговори, че главно ги разглежда като механизъм за транзакции.
Въпреки това, Пиърс добави, че функцията за съхранение на стойност на дигитални активи не трябва да се пренебрегва.
„Ще видим, че технологиите се променят и че те малко или много се превръщат в парите на Интернет.“
Останалата част от SEC има „широк спектър от възгледи“ за това, как трябва да бъде опреледен новия клас активи.
В значително развитие за регулирането на криптовалутите и поверителността на потребителите, Върховният съд на САЩ отказа да разгледа оспорването на правомощията на IRS да събира широки данни за клиентите от крипто борсите.
Кънектикът официално се дистанцира от приема на дигитални активи като Биткойн от страна на правителството. На 30 юни губернаторът Нед Ламонт подписа закон 7082, който налага строги ограничения върху начина, по който щата и неговите агенции могат да работят с криптовалути.
Докато Сенатът на САЩ обсъжда мащабен пакет от мерки за съгласуване, наречен „Big, Beautiful Bill“, защитниците на крипто индустрията се обединяват в подкрепа на поправка, внесена от сенаторката Синтия Лумис, която има за цел да реформира остарелите и тежки данъчни правила за дигиталните активи.
Казахстан прави важна крачка към интегрирането на дигиталните активи в националната си финансова стратегия, като планира да създаде крипто резерв, управляван от държавата.