"Биткойн се използва единствено за изпиране на пари и финансиране на тероризъм", твърдят циници на тази зараждаща се индустрия, тъй като тези безразсъдни критици вярват, че блокчейн се използват единствено за незаконни дейности.
Макар крипто активите да не са „зли“ по дефиниция, както критиците им обичат да вярват, водещите групи, свързани с правителството, очевидно признават споменатия по-горе „проблем“, харчейки милиони за борба с изпирането на пари и финансирането на тероризма.
Според данните, събрани от Diar, най-известният новинарски бюлетин на крипто сферата, американските правителствени органи, са похарчили повече от $ 5,7 милиона долара от парите на данъкоплатците, за да закупят услугите, предоставяни от компании за анализ на блокчейн, които са събрали 28,8 милиона долара от създаването на Биткойн.
.
We’ve published our latest issue for your read:
• Burning Billions: Tokens Cents on the Dollar Against Raised Capital
• US Government Agencies Up #Blockchain Analysis Contractshttps://t.co/j0ZgG6Y8B4— Diar (@DiarNewsletter) status/1044272023151759361?ref_src=twsrc%5Etfw“>September 24, 2018
За онези, които не са в течение, фирмите за анализиране на блокчейн, като Chainalysis, Elliptic и CipherTrace, използват техники и системи, които напомнят на тези, използвани от традиционните финансови институции, за да „идентифицират незаконната дейност и да се опитат да свържат идентичности с псевдо-анонимни Биткойн адреси.“
Детайлите за използваните аналитични процеси, които очевидно са привлекли много критики от онези твърди децентралисти, често остават тайна, но от онова, което е направено публично достояние, тези стартъпи проследяват транзакциите обратно до регистриран обмен или крипто-свързана услуга за събиране на личната информация на заподозрени лица.
И както мнозина биха предположили, виждайки, че има стигма около Биткойн и участието му в предполагаеми престъпни дейности, агенции, подкрепяни от правителството, като IRS, FBI, SEC и CFTC, са издали над 50 договора за разследване на заподозрени чрез Биткойн през годините.
Това може да означава, че въпреки че цените на криптовалутите са отбелязали рязък спад през 2018 г., правителствените служители в Съединените щати все още са решени да проследят предполагаеми престъпници, които са използвали криптовалути по някакъв, вероятно неправомерен, начин.
На 14 юли законодателите в САЩ стартират „Седмица на криптовалутите“, за да придвижат три ключови законопроекта, които могат да променят регулацията на дигиталните активи.
Финансовите кръгове в САЩ се готвят за потенциални промени, след като според информации председателят на Федералния резерв Джером Пауъл обмисля да се оттегли от поста си.
Защитникът на златото Питър Шиф отправи строго предупреждение относно паричната политика и предизвика нова дискусия относно възприеманата оскъдица на Биткойн. В две широко коментирани публикации на 12 юли Шиф критикува настоящата позиция на Федералния резерв относно лихвените проценти и оспори логиката зад ограничението на предлагането на ВТС до 21 милиона.
Чанпен Джао, бившият главен изпълнителен директор на Binance, според информация от доклад на Bloomberg News от 11 юли, е подкрепял крипто проекти, свързани със семейството на Тръмп, докато е търсил президентско помилване.