Бившият конгресмен Рон Пол предупреди, че приетият наскоро "Закон за фискалната отговорност" ще има тежки последици за американската икономика и ще засегне най-вече американските граждани.
Пол твърди, че законът, с който се отлага плащането на тавана на държавния дълг на САЩ за две години, ще доведе до срив на американския долар и ще наложи инфлационен данък на обикновените граждани.
Макар и да не е изричен дефолт, Пол смята, че този ход на практика позволява на правителството да разшири паричното предлагане, което ще доведе до обезценяване на долара.
Следователно това ще се отрази неблагоприятно на спестяванията и заплатите на американците, като ги натовари с коварна и регресивна форма на данъчно облагане.
Освен това Пол твърди, че въпреки подвеждащото си заглавие, споразумението ще разпростре негативните си ефекти отвъд националните граници.
Той прогнозира, че премахването на тавана на дълга за две години ще ускори загубата на статута на САЩ на световна резервна валута, което ще се случи по-рано от очакваното.
Пол изрази загриженост, че така нареченият „Закон за фискалната отговорност“ ще увеличи държавните разходи, дълговете и дефицитите, като допълнително ще намали стойността на щатския долар. Той прави паралели с други подвеждащо озаглавени закони, като Закона за достъпните грижи и Патриотичния закон, подчертавайки необходимостта от истинска фискална отговорност.
Пол завърши, предлагайки възможността за бъдещо законодателство, насочено към намаляване на размера и влиянието на правителството, подходящо наречено „Закон за фискалната безотговорност„.
Към момента на писане на статията дългът на правителството на САЩ възлиза на зашеметяващите $31.8 трилиона.
Goldman Sachs вече очаква Федералният резерв да започне да намалява лихвените проценти по-рано от предварителните прогнози, като предвижда първото понижение още през септември 2025 г.
Централната банка на Литва се обърна към Robinhood за допълнителна информация относно нововъведените си продукти за търговия с токенизирани акции, след като OpenAI публично се дистанцира от инициативата.
Докато президентът Тръмп ускорява стратегията си за мита преди крайния срок на 1 август, нови писма от Белия дом разкриват официални търговски предупреждения, изпратени до редица държави, включително Тунис, Камбоджа, Индонезия и други.
Технологичният милиардер Илон Мъск представи ново политическо движение, наречено „America Party“, което позиционира като пряко предизвикателство към дългогодишната двупартийна система в Съединените щати.