Делото срещу Tether, Bitfinex и други бе заведено вчера, в Окръжния съд на Южния окръг на Ню Йорк.
Той е заведен от Вел Фрийдман и Кайл Рош, адвокати, които успешно съдят Крейг Райт във федералния съд във Флорида.
Разчитайки на публично достъпни документи, ищците описват “усъвършенствана схема, която се възползва от подривна иновация – криптовалутите – и я използва за измама на инвеститорите, манипулиране на пазари и прикриване на незаконни приходи.”
Графи I, II и III от жалбата твърдят, че пазарът е манипулиран в нарушение на Закона за стоковите борси.
Графа IV говори за нарушение на антитръстовия закон, съгласно Закона на Шерман срещу подсъдимите на Tether , като твърди, че “подсъдимият […] контролира повече от 80% от пазара на стабилни монети в Съединените щати и света”, което дава на Tether “монополна власт”.
Графа V обсъжда нарушение на федералния статут на RICO, първоначално приет закон на САЩ за борба с организираната престъпност.
Графа VI от делото говори за измама. Графа VII твърди, че е нарушено законодателството на NY за търговските практики. И накрая, графа VIII търсеща обезщетение за нананесени щети.
„Ищците Дейвид Лейбовиц, Бенджамин Лейбовиц, Джейсън Лейбовиц, Аарон Лейбовиц и Пинчас Голдщайн, поотделно и от името на всички други подобни разположени, завеждат това дело срещу iFinex Inc., BFXNA Inc., BFXWW Inc., Tether Holdings Limited, Tether Operations Limited, Tether Limited, Tether International Limited, DigFinex Inc., Philip G. Potter, Giancarlo Devasini, Ludovicus Jan van der Velde, Reginald Fowler, Crypto Capital Corp. и Global Trade Solutions AG.“
Алекс Машински, съосновател на Celsius Network, е признал обвиненията си в измама, свързани с ролята му за фалита на компанията.
Японска крипто борса прекратява дейността си, след като не успя да се възстанови от хакерската атака през май, при която бяха откраднати над $320 милиона в Биткойн.
Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC) предприе съдебни действия срещу Touzi Capital и нейния главен изпълнителен директор Енг Таинг във връзка с твърденията за измамна схема на стойност $115 милиона, с която са подведени над 1,500 инвеститори в цялата страна.
Тайван ускори въвеждането на своите правила за борба с прането на пари (AML) за бизнеса с криптовалути, след като наскоро бяха наложени глоби на две борси за неспазване на стандартите за съответствие.