Базираната във Франкфурт компания, за която се твърди, че е повишила осведомеността относно необходимостта от повече правила за публичните предлагания на монети (ICO), се престори, че мами инвеститорите си, за да постигне желания ефект.
Savedroid замени уебсайта си с „Aaand it’s gone“ меме. Oснователят Yassin Hankir написа „Over and out“ заедно сys snimki, които показват, че е избягал от страната и се е криел на отдалечен плаж.
На следващия ден Savedroid разкри във видео, озаглавено „Aaand it’s НОТ gone“, че инцидентът всъщност е бил вид рекламна кампания, използвана за популяризирането на новата си консултантска служба.
„Искахме да изпратим това изключително драстично послание, показвайки, колко лесно бихме могли да извършим измама, дори и като висококонтролирана немска фондова корпорация можем просто да избягаме, да избягаме с всички средства, изоставяйки всички инвеститори,“ Каза Ханкир. “ Разбира се, че не сме го направили, просто искахме да предадем това послание.“
Savedroid твърди, че ICO-то им е привлякло повече от 35 000 инвеститори, а компанията е събрала 50 млн. долара от продажбата на монети и други източници на финансиране.
Всички сме чели прекалено много истории за инвеститори, които наивно са инвестирали спестяванията си в проекти, които по-късно се оказват измами. Поради това, е малко странно, предвид потенциалните последствия, че Savedroid са решили, че такава детска шега е уместна. Тя абсолютно не е. Може да бъде наречена оригинална или смела, но не и уместна.
Успехът на тази кампания приема липсата на последствия, във времето в което беше неясно точно какво се случва, за даденост. Това означава, че при налични последствия, кампанията е провал.
Можете ли да си представите какво би се случило, ако една компания, набрала 50 милиона долара, в която и да е друга индустрия опита подобна каскада?
Дали резултатът от такава кампания си заслужава, предвид потенциалните последствия, ще оставим вие да прецените.
Първата половина на 2025 г. се превърна в най-разрушителния шестмесечен период в историята на криптовалутите, като според нови данни са откраднати над $2.1 милиарда в над 75 отделни случая.
Нов вид кибератаки се разпространява в крипто медиите, като използва изскачащи прозорци на сайтове и съобщения за свързване с портфейли, вместо бъгове в смарт договорите.
CoinMarketCap, една от най-широко използваните платформи за проследяване на крипто данни, според съобщения се сблъсква с нарушение на сигурността, като много потребители получават съмнително съобщение да потвърдят портфейлите си.
Известен инвеститор в крипто VC компанията Hypersphere стана жертва на сложна фишинг атака, която унищожи значителна част от личните му спестявания.