Основателите на криптовалута Savedroid изглежда са извършили "exit scam".
В сряда уеб сайтът на германската компания „неочаквано“ се оказва офлайн. На мястото му е поставено добре познато меме, което хумористично описва местоположението на набраните средства.
От cryptodnes държим да подчертаем, че намираме подобна измама за отвратителна и пошла… но измамниците определено са проявили добро чувство за хумор.
Главният изпълнителен директор на проекта – Ясин Ханкир – публикува тази безвкусица в Twitter. Ние не я намираме за особено забавна.
Thanks guys! Over and out … #savedroidICO pic.twitter.com/PMRtjlbEdD
— Yassin Hankir #savedroidico (@YassinHankir) status/986551967932735488?ref_src=twsrc%5Etfw“>April 18, 2018
Според WirtschaftsWoche, Savedroid е набрал приблизително 40 милиона евро, или около 50 милиона долара, чрез ICO, както и външно финансиране.
Предполага се, че компанията е изградила апликация за автоматично инвестиране във всевъзможни активи, използвайки изкуствен интелект. Savedroid също така каза, че ще създаде кредитна карта, финансирана от криптовалута, което се оказа доста често срещано сред ICO-та, които по-късно се оказват измама.
Savedroid е просто една от многото компании, извършили подобни измами в края на ICO-то си, когато разполага със средства на клиентите.
Такива инциденти за съжаление стават доста често срещани. Наскоро Bitcoinn2Gen, заедно с лицето на марката Стивън Сеагал, завършиха една доста странна измама. Те направиха изявление пред медиите, за да обявят своя „изход“ от проекта след ICO-то.
В странни времена живеем.
По-малко хора от всякога стават жертва на крипто измами, докато хакерските атаки се увеличават, сочат нови данни.
Като се има предвид размерът на средствата, които всеки ден сменят собствениците си на пазара на криптовалути, киберпрестъпленията и прането на пари са в изобилие, като един от най-известните такива инциденти е свързан с услугата за смесване на криптовалути Tornado Cash (TORN).
Комисията по ценни книжа и фондови борси на САЩ (SEC) е подала жалба във връзка с първичното предлагане на монети през 2017 г. от блокчейн проект, първоначално разработен от Walt Disney Company.
През уикенда стабилната монета aUSD на Acala Network се обезцени с над 99% и принуди екипа на DeFi мрежата да спре портфейла на хакер, което породи опасения относно твърдението, че е децентрализирана.