Опитен експерт в областта на енергийния пазар изказа предположение, че Саудитска Арабия може да увеличи значително доставките си на петрол, като отмени сегашните съкращения на производството, в опит да си възвърне влиянието върху цените като водещ световен износител на суров петрол.
След неотдавнашната среща на ОПЕК+, на която членовете на организацията се ангажираха с доброволно намаляване на производството без категорични гаранции, цените на петрола отбелязаха спад.
Пол Санки от Sankey Research изрази мнение, предлагайки възможността Саудитска Арабия да обмисли наводняване на пазара с петрол. Той изчисли, че страната има капацитет да увеличи добива си с около 2.5 милиона барела дневно.
Понастоящем фактическият лидер на ОПЕК се опитва да подкрепи цените на суровия петрол, като намалява добива си. Беше взето решение за удължаване на намалението с 1 милион барела на ден през първото тримесечие, въпреки че Санки подчерта минал случай от 2014 г., когато Саудитска Арабия изненада пазарите, като умишлено понижи цените на суровия петрол от около $110 на $50, принуждавайки производителите с по-високи разходи да излязат от пазара.
През този период, докато конкурентите напускат поради нерентабилно покачване на цените, Саудитска Арабия издържа благодарение на способността си да издържа на по-малки плащания, като в крайна сметка придобива контрол върху цените, тъй като доставките на конкурентите намаляват.
Подобно на предишния сценарий, нарастващото производство на петрол в САЩ продължава да буди безпокойство у ОПЕК и Саудитска Арабия. В петък Санки изтъкна, че петролният картел е изправен пред сериозни предизвикателства, свързани с нивата на производство в САЩ.
Действително, добивът на суров петрол в САЩ отбеляза значителен ръст през тази година, като през септември достигна рекордно високи стойности от над 13.2 милиона барела на ден, както съобщи Администрацията за енергийна информация.
Инвестиционният анализатор Дан Айвс от Wedbush Securities смята, че американската технологична индустрия може да се сблъска със сериозен спад заради митата, наложени от президента Тръмп.
Wells Fargo се сблъска със значителни финансови затруднения, след като бе осъдена да плати стотици милиони долари обезщетение след присъда на съдебно жури във Флорида.
От JPMorgan Chase прогнозират, че индексът MSCI EAFE, който проследява основните акции от Европа, Австралия и Далечния изток, скоро може да започне да надминава S&P 500 след години на изоставане.
Последните данни на Федералния резерв разкриват, че най-богатите американци притежават значителен дял от общите активи на страната.