Начало » САЩ трябва да изчакат по-дълго преди да редуцират лихвените проценти – МВФ

САЩ трябва да изчакат по-дълго преди да редуцират лихвените проценти – МВФ

19.07.2024 6:30 2 мин. четене Alexander Zdravkov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
САЩ трябва да изчакат по-дълго преди да редуцират лихвените проценти – МВФ

На 18 юли Европейската централна банка (ЕЦБ) реши да запази основните си лихвени проценти непроменени, с което даде знак за пауза, насочена към преодоляване на продължаващите опасения за инфлацията.

Решението, с което се запазват лихвените проценти на ниво 4.25% за основните операции по рефинансиране, 4.5% за пределното кредитно улеснение и 3.75% за депозитите, подчерта ангажимента на ЕЦБ за предпазлива позиция по паричната политика.

Представителите на ЕЦБ очакват инфлацията да остане над целевата им стойност от 2% и през следващата година. Те наблегнаха на подхода, основан на данните, като лихвените проценти ще останат рестриктивни за постигане на поставените цели. Освен това банката очерта постепенното свиване на портфейлите си по програмата за закупуване на активи (APP) и програмата за спешни пандемични покупки (PEPP).

Междувременно Международният валутен фонд (МВФ) съветва Федералния резерв на САЩ да отложи намаляването на лихвените проценти до „края на 2024 г.“. Тази препоръка съвпада с настоящата позиция на Фед, повлияна от стабилния икономически растеж и продължаващите опасения за инфлацията. Предпазливата позиция на МВФ има за цел да гарантира, че всяко намаляване на лихвените проценти е подкрепено от устойчиви доказателства за стабилизиране на инфлацията.

Потенциалните последици от отразяването на предпазливия подход на Фед от страна на ЕЦБ включват значителни въздействия върху крипто пазара, особено върху Биткойн (BTC). В исторически план BTC реагира чувствително на промените в лихвените проценти, като по-високите лихвени проценти често предизвикват намаляване на инвестициите в по-рискови активи като криптовалутите. Така един продължителен период на повишени лихвени проценти може да намали ентусиазма на инвеститорите към водещата криптовалута, което потенциално да повлияе на неговата ликвидност и ценова динамика.

Освен това несигурността, свързана с бъдещите намаления на лихвените проценти и консервативните насоки на МВФ, може да внесе волатилност на пазара. Анализаторите от Deutsche Bank и TD Securities предвиждат да продължат да следят внимателно комуникацията на Фед за индикации за по-мека позиция по отношение на корекциите на лихвените проценти. Този предпазлив подход отразява продължаващата икономическа несигурност и потенциалните ѝ последици за световните финансови пазари.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Емитентите на стабилни монети в САЩ ще бъдат основни купувачи на американски облигации, твърди сенатор

Американският сенатор Бил Хагерти вярва, че емитентите на стабилни монети са на път да се превърнат в едни от най-големите притежатели на държавния дълг на САЩ, тъй като регулаторният пейзаж за дигиталните активи, обвързани с долари, се развива.

22.05.2025 14:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

ОАЕ одобри Bitcoin Suisse за крипто операции в страната

Базираната в Швейцария Bitcoin Suisse се готви да пробие нова ниша извън Европа, след като получи първоначално регулаторно одобрение в Обединените арабски емирства.

22.05.2025 13:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Crypto.com получи одобрение от ЕС за предлагане на регулирани крипто деривати

Crypto.com направи още една важна крачка в своето разширяване в Европа, като получи регулаторно одобрение да предлага крипто деривати в цялата Европейска икономическа зона съгласно директивата на ЕС за финансовите инструменти.

22.05.2025 11:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

БРИКС: Бразилия отхвърля за момента дедоларизацията – какви са причините?

Разговорите за създаването на единна валута на страните от БРИКС, която да се конкурира с щатския долар, се сблъскаха със суровата реалност. Централната банка на Бразилия заяви категорично, че в блока просто няма достатъчно финансови ресурси, за да се подкрепи такава амбициозна инициатива.

22.05.2025 10:00 1 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.