НАЧАЛО Регулации

САЩ поема ролята на лидер в адаптацията на криптовалути

06.04.2018 16:26 3 мин. четене
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
САЩ поема ролята на лидер в адаптацията на криптовалути

Не е тайна, че правителствата по света не са склонни да приемат напълно крипто като законно платежно средство.

 Независимо от това, нарастващата му популярност и все по-широкото приемане на блокчейн технологията са движения, които не могат да бъдат игнорирани. Този факт създаде затруднения за централните правителства, тъй като те се борят да намерят място за децентрализираните активи, в рамките на сегашните си финансови системи. Правителството в САЩ смята, че криптоповалутите са “имущество”, но не желае да предприеме по-нататъшни действия по отношение на легитимирането му като актив. Федералното бездействие обаче е довело до предприемането на независими стъпки от страна на някои щати, за да се присъединят към крипто-революцията, което вероятно ще има тежки последици за правния и регулационен статут на блокчейн активите.

По-рано този месец щата в Уайоминг се приеха пет закона, свързани с крипто, най-значимият от които е Bill 70, който определя криптовалутите като изцяло нов клас активи, наречен “utility” токени. Като такива, лицата, които разработват или продават крипто, ще бъдат освободени от специфични закони свързани с ценни книжа, при определени условия. Законът е предназначен основно за по-доброто използване на криптото за транзакции с пари, като например чужди ремисии, често използвани от работници имигранти. Друг законопроект изключва крипто от имуществения данък.

Тенеси също предприе мерки за легитимиране на криптовалутите, макар и в съвсем различен контекст. Bill 1662, който е вписан в закона от губернатора Бил Хазлам, дава юридическо признаване на блокчейн договори. Този закон има за цел да постави Тенеси в челните редици на институционалното приемане на блокчейна и се очаква да бъде емулиран от други държави.

Други области, в които държавите поемат водеща роля в “криптоопознаването”, включват събиране на данъци. Аризона и Джорджия са на прага да приемат закони, които дават възможност крипто да се използва за плащания на данъци и други такси. И в двата случая управителя на резерва на щата, би трябвало да ги преобразува в щатски долари, в рамките на 24 часа от получаването му. Илинойс обмисля подобни закони, както и редица други градове в САЩ.

Повечето поддръжници на криптовалутите приветстват движенията на правителствата, които ще помогнат за придвижването на криптовалутите по-напред във финансовата верига, но тези закони далеч не са съвършени. Например, законът на Уайоминг конкретно се позовава на блокчейн, когато определя своите правила за криптовалути. Някои криптовалути, като например IOTA , не използват блокчейн платформа. Всъщност, все още трябва да бъде формализирана конкретна правна дефиниция на блокчейна. Също така, законът в Тенеси не успява да отстрани потенциалните юрисдикционни конфликти със “smart” договори. Например, един “smart” договор би ли бил валиден, ако всеки “възел” на платформата съществуваше извън щата? Също така, договорът остава ли валиден, ако платформата стане неактивна или по някакъв начин се повреди?

Съществуват и правни проблеми, които могат да възникнат при участието на щатите в криптовалутите. По-специално, на щатите в САЩ им е забранено от конституцията да акумулират друга валута освен злато или сребро. Така, ако крипто някога придобие статут на законно платежно средство, на щатите ще им бъде забранено да акумулират или дори да притежават каквито и да било криптовалути, които облагодетелстват собствениците им.

Въпреки първоначалните недостатъци, фактът, че щатите поемат водеща роля в признаването на важността на криптото, е ясен признак, че той се е превърнал в постоянен инструмент в глобалния финансов пейзаж. Не е изненада, че държавите виждат полза в това улесняват ползването от гражданите. Тези стъпки също така ясно показват, че е необходимо Федералното правителство на САЩ да дефинира и регулира по-добре активите на блокчейна.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Регулации Новини

Американски сенатори искат да забранят алгоритмичните стабилни монети

Сенаторите Синтия Лумис и Кирстен Джилибранд съвместно предложиха нов законопроект, насочен към регулиране на стабилните монети, което отразява нарастващата спешност в Конгреса да се обърне внимание на регулаторния надзор върху дигиталните валути.

18.04.2024 11:00 2 мин. четене

Ще забрани ли Виетнам криптовалутите?

Министерството на правосъдието на Виетнам подчерта, че липсва конкретна правна рамка за регулиране на криптовалутите и виртуалните активи в страната, въпреки че те не са забранени.

14.04.2024 19:00 1 мин. четене

Как липсата на глобални крипто регулации се отразява на пазарите

Пазарът на криптовалути, въпреки бързия си растеж и широкото приемане, работи в регулаторна среда, която в значителна степен не е пригодена за всички участници на пазара, за инвеститорите и за цялостната стабилност на крипто екосистемата.

11.04.2024 17:15 3 мин. четене

Как се отразяват европейски крипто закони върху пазарите

Регламентът на Европейския съюз за криптоактивите, приет през 2023 г., който трябва да влезе в сила до края на годината, все още не е довел до увеличаване на деноминираните в евро крипто транзакции, според регулатора на ценни книжа на блока.

11.04.2024 17:00 2 мин. четене

Подкрепете CryptoDNES

QR код към биткойн адреса:

QR код към етериум адреса:

Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.