Американските правоприлагащи орагни са конфискували 17 милиона долара в Биткойн и други криптовалути.
Те се опитват да изземат още около 24 милиона долара от двама мъже от САЩ, които са обвинени в продажба на фалшиви лекарства в dark web, според прессъобщение на Министерството на правосъдието (DoJ), публикувано вчера, 26-ти юни.
В допълнение към около 17-те милиона долара в Биткойн и други криптота, правоприлагащите органи са иззели 2,5 милиона долара в компютърно оборудване и над 1,5 милиона долара в брой. Правителството се опитва допълнително да отнеме „не по-малко от“ 5,67 милиона долара плюс 4000 BTC (около 24,4 милиона долара по време на писане на статията), за които се смята, че са приходи от незаконните продажби на наркотици.
Шестият обвинителен акт – разпечатан на 22-ри юни – твърди, че от ноември 2013 г. до юни 2017 г., 34-годишният Райън Фарас продава фалшиви хапчета „Xanax“ в dark web в замяна на Биткойн. Заедно с Робърт Суейн, също на 34, той е обвинен в изпирането на приходите чрез средства, „предназначени да прикрият източника и собствеността върху незаконните средства“.
Фарас е изправен пред максимална присъда от пет години затвор за разпространение на наркотици, като и двамата мъже са изправени пред максимален срок от 20 години лишаване от свобода за обвинения в изпиране на пари.
През февруари двугодишното проучване на dark web екосистемата твърди, че Биткойн може да загуби своята позиция като водеща валута на пазарите в dark web, очевидно поради неудовлетвореността на потребителите от мрежовия трафик и таксите за транзакции.
През март Cointelegraph съобщи за случай в Охайо, в който федералните прокурори потърсиха конфискацията на над 500 биткойна (които тогава струваха около 5,5 милиона долара, сега на стойност около 3 милиона), конфискувани по време на разследването на група, за която се твърди, че произвежда фалшиви документи за самоличност. US Marshals Service провежда периодично търгове за иззетите крипто активи, продавайки през януари тази година 3,813 Биткойн (около 22,8 милиона долара).
Мъж от Масачузетс бе осъден на шест години затвор, след като федералните власти разкриха неговата нелицензирана крипто операция, която е изпрала над $1 милион под прикритието на бизнес с вендинг машини.
Децентрализираната борса Cetus, изградена върху блокчейна на Sui, бе засегната от един от най-големите DeFi експлойти за годината, като загуби над $220 милиона в крипто активи.
Паника обхвана децентрализираните пазари в четвъртък, след като предполагаема уязвимост в Cetus Protocol предизвика масивно изтичане на ликвидност в няколко токена, базирани на Sui.
Усилията на инвеститорите в Биткойн SV да получат милиарди обезщетения от големите крипто борси до голяма степен се провалиха в Апелативния съд на Обединеното кралство.