Опасенията за потенциална рецесия в САЩ се засилиха след спада на световните фондови пазари и по-слабия от очакваното доклад за заетостта.
Опасенията за потенциална рецесия в САЩ се засилват, тъй като инвеститорите реагират на неотдавнашния спад на световните пазари на акции. Разпродажбите, започнали миналия петък, бяха подхранвани от опасенията за състоянието на американската икономика, изострени от разочароващия доклад за заетостта.
Стойността на акциите спадна, като мнозина обвиняват Федералния резерв, че въпреки признаците на икономическо охлаждане поддържа високи лихвени проценти, които в момента са между 5.25 и 5.5%.
Въпреки това експертите смятат, че „мекото приземяване“ все още може да бъде постигнато. Този сценарий би позволил на инфлацията да се понижи към целта на Фед от 2%, без да предизвика сериозно нарастване на безработицата.
Джейсън Фърман, професор от Харвард и бивш икономист на Белия дом, твърди, че повечето икономически показатели все още показват растеж. Той смята, че прогнозите за предстояща рецесия може би са преувеличени.
Последният доклад за работните места показа продължаващо нарастване на безработицата, която сега е 4.3%, отбелязвайки четвърти пореден месец на покачване на равнището на безработица. Освен това слабите резултати на големи компании като McDonald’s и Diageo свидетелстват за намаляване на потребителското доверие.
Въпреки това някои икономисти остават оптимистично настроени. Ърни Тедески, бивш главен експерт в Съвета на икономическите съветници към Белия дом, смята, че ръстът от 114,000 работни места е достатъчен, за да отговори на нуждите на предлагането на работна ръка, и не означава непременно спад.
Федералният резерв е изправен пред натиск да понижи лихвените проценти на предстоящото си заседание през септември, като очакванията вече клонят към многократно намаляване на лихвите през тази година. Въпреки това Фед запазва мълчание.
Президентът на Фед в Сан Франциско Мери Дейли и други официални лица смятат, че все още има увереност, че икономиката се забавя, но не се срива. Те подчертават, че настоящото равнище на безработица е сравнително ниско в сравнение с историческите норми.
Въпреки че съществуват опасения относно нарастващите нива на просрочия по заеми за автомобили и кредитни карти, те все още не са достигнали кризисните нива, наблюдавани по време на финансовия спад през 2008 г.
Докато САЩ се движат в тези бурни икономически води, все още не е сигурно дали рецесията може да бъде избегната напълно, но настоящите данни показват, че пълният икономически срив може да не е неизбежен.
Ripple официално подаде заявление за национален банков лицензи от Американската служба за валутен контрол (OCC), с цел да установи нов регулаторен стандарт за доверие на пазара на стабилните монети.
Според известния ветеран на пазара Питър Бранд, търговията не е пътят към просперитета за по-голямата част от хората.
Първата седмица на юли носи няколко важни събития в САЩ, които могат да повлияят както на традиционните пазари, така и на сектора на криптовалутите.
Рик Еделман, един от най-влиятелните гласове в областта на личните финанси, радикално промени позицията си по отношение на разпределението на криптовалутите. След години на предпазлив оптимизъм, той вече вярва, че дигиталните активи заслужават много по-голям дял в инвестиционните портфейли от всякога.