Министерството на вътрешната сигурност на СAЩ (DHS) обяви намерението си да разработи мониторингова рамка за ефективно проследяване на транзакциите на Zcash и Monero.
В новоиздаден документ, от DHS разкриват, че целта им е да създадат „продукт, който да подкрепи въвеждането на блокчейн криминалистика, анализ на данните и обмен на информация“.
Издаден на 30-и ноември, документът за предварителна заявка за изследвания на малкия бизнес (SBIR), е предоставен на заинтересованите страни, като им е дадена възможност да коментират или да поискат информация за избрани тематични области, една от които е „блокчейн приложения на криминалистична аналитика на DHS“.
Според документа, блокчейн мониторинговите рамки, насочени към Zcash и Monero, са от специален интерес за DHS, тъй като съществуващите възможности за анализиране, насочени към Биткойн , „покриват само ограничен обхват в областта на криптовалутите“. Целта на Вътрешна сигурност на САЩ е да демонстрира, че упражнява нужния контрол за да се справи с опасността от незаконни скрити транзакции.
Откъс от документа гласи:
Ключовата характеристика, която стои в основата на тези по-нови блокчейн платформи, която често се подчертава, е способността за анонимност и защита на неприкосновеността на личния живот. Макар че тези характеристики са желателни, подобен интерес има и към проследяването и разбирането на транзакциите и действията на блокчейн от незаконен характер. За тази цел това предложение изисква решения, които дават възможност на разследванията на правоохранителните органи да извършват криминални анализи на блокчейн сделките.
Предложението идентифицира 3 фази от изследванията. Първата включва проектиране на екосистема за анализ на блокчейн, изградена върху и около Zcash и Monero, за да се даде възможност за криминалистичен анализ за националната сигурност и приложенията на правоприлагащите органи, използващи криптовалути.
Втората фаза включва създаване на прототипи и демонстриране на вече проектираните блокчейн криминалистични технологии, а третата фаза е въвеждането на блокчейн криминални анализи за правителствени и търговски цели чрез подпомагане на операциите на правоохранителните органи, както и спазването на законодателството за борба с прането на пари.
Този ход е сигнал, че правителството на САЩ се подготвя да предприеме резистентни към цензурата блокчейн реализации, като част от усилията си да се увери, че криптовалутите не се използват за пране на пари, укриване на данъци и финансиране на тероризъм.
Губернаторът на Аризона Кейти Хобс официално наложи вето върху законопроект 2324 на Камарата на представителите, който имаше за цел да създаде държавен фонд за резерв от конфискувани крипто активи.
Американската Комисия за ценни книжа и борси (SEC) е в начален етап на разработване на стандартизирана рамка за листване на борсово търгувани фондове (ETF), базирани на токени, според доклад от 1 юли на журналистката Елеонор Терет.
Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC) официално одобри преобразуването на Grayscale Digital Large Cap Fund в борсово търгуван фонд (ETF), с което финализира прехода му от извънборсов продукт към напълно регулирана ETF структура.
В значително развитие за регулирането на криптовалутите и поверителността на потребителите, Върховният съд на САЩ отказа да разгледа оспорването на правомощията на IRS да събира широки данни за клиентите от крипто борсите.