В момента Вашингтон притежава конфискувани Биткойни (BTC) на стойност над $5 милиарда и не се решава да се освободи от тях.
Това нежелание може да се дължи по-скоро на инерция, отколкото на целенасочена стратегия.
Въпреки агресивното противодействие на правителството на САЩ срещу криптовалутната индустрия, съществува връзка на любов и омраза към дигиталните валути. Министерството на финансите притежава значителен запас от 207,189 BTC на стойност $5 милиарда, което е най-големия запас на която и да е държава в дигиталния актив.
За разлика от други държави, които разпродават своите криптоактиви, неотдавнашно проучване, споделено ексклузивно с Forbes, разкрива, че САЩ постоянно увеличават своите Биткойн авоари чрез конфискация на активи. Миналата година САЩ са притежавали 69,640 BTC, което представлява 94% от всички Биткойни, държани от световните правителства по това време, според Сачин Джайтли, генерален партньор в инвестиционния консултант Morgan Creek Capital и автор на докторска дисертация по темата.
Elementus, базиран в Ню Йорк стартъп за крипто анализ и компания от портфолиото на Morgan Creek, предоставя данни за изследването на Джейтли. Фирмата анализира събития като конфискуването на Биткойн на стойност $1 милиард от Министерството на правосъдието през 2020 г., като проследява транзакциите, видими в публичния блокчейн на Биткойн. Като комбинира публично достъпна информация от медийни източници с данни от блокчейн, Elementus създаде цялостна карта на суверенните дигитални портфейли.
Според главния изпълнителен директор на Elementus, Макс Галка, проучването е идентифицирало 11 държави, които са притежавали BTC до 2022 г., като всички те са били държавни агенции. Галка обаче уточнява, че тези притежания не представляват цялото количество Биткойн на дадено правителство, нито пък предполага, че други правителства не използват Биткойн.
42-годишният Джайтли стига до заключението от своето изследване, което сравнява тези авоари с десетгодишни данни за паричното предлагане и инфлацията, че с нарастването на паричното предлагане и опасенията за инфлация се увеличава и приемането на Биткойн от страна на държавите. Тази връзка демонстрира статистическа значимост, с изключение на Северна Корея поради липса на данни за инфлацията.
Има няколко предупреждения, които трябва да се вземат предвид. На първо място, САЩ вече са продали част от своите Биткойн авоари, като в 11 търга между 2014 г. и 2023 г. са продали BTC на стойност $366.5 милиона, както е документирано от софтуерния инженер и изследовател Джеймсън Лоп. Второ, правителството никога не е купувало активно BTC, така че макар и да е взело съзнателно решение да запази по-голямата част от притежанията си, придобиванията са били пасивни. Освен това данните на Лоп показват, че като не са задържали BTC до днес, САЩ потенциално са пропуснали поскъпване на стойност $4.8 милиарда.
Джайтли смята, че държавната собственост върху Биткойн служи като хедж срещу инфлацията. Въпреки това, като се има предвид мащабът на баланса на правителството на САЩ, запас от $5 милиарда едва ли би имало значително въздействие като хеджиране. Германският държавен прокурор Яна Рингвалд обяснява, че в нейната страна незабавните продажби не са задължителни. Тя добавя, че неотдавнашните конфискации могат да останат непродадени до издаването на допълнителни заповеди.
Лесли Саммис, адвокат по наказателни дела, базиран в Тампа, който се занимава с няколко случая на конфискация на Binance, предполага, че служителите на Министерството на правосъдието вероятно изчакват повече яснота относно криптовалутите, преди да предприемат действия. Саммис заявява: „Вероятно са стигнали до заключението, че е необходимо Конгресът да приеме законодателство или Министерството на правосъдието да установи политики, преди да започнат да прехвърлят тези активи.“
Майк Новограц, шефът на Galaxy Digital, смята, че сегашното състояние на американската икономика и променящите се нагласи във Вашингтон създават идеални условия за Биткойн и крипто пазара като цяло.
Неотдавнашният пробив на Биткойн над $110,000 поднови оптимистичните настроения, като пазарите за крипто прогнози сигнализират за нарастващо доверие в по-нататъшни печалби.
Strategy, преименуваната марка на MicroStrategy, се готви да набере до $2.1 милиардa чрез продажба на привилегировани акции като част от продължаващите си усилия да разшири Биткойн портфейла си.
Когато на 22 май Биткойн премина границата от $111,000, с което надмина предишния си рекорд, активността на фючърсния пазар избухна в отговор.