Законодателите в САЩ обсъждат законопроект, който има за цел да попречи на големите технологични институции в страната да издават криптовалути.
Според доклад от Reuters в понеделник и копие от законопроекта, който се разпространява онлайн, политиците в Камарата на представителите на САЩ се стремят да засилят контрола над големите фирми, които се интересуват от криптовалутите.
В раздела “Забрана, свързана с криптовалути”, проектозаконът, наречен “Задръж големите технологични фирми извън от финансите”, гласи:
“Голяма платформа не може да създава, поддържа или експлоатира дигитален актив, който е предназначен да бъде широко използван като средство за размяна, разчетна единица, запас от стойност или друга подобна функция, както е определено от Съвета на гуверньорите на системата на Федералния резерв.”
Законопроектът конкретно дефинира дигитален актив като “актив, който се издава и прехвърля чрез използване на разпределена книга или технология блокчейн, включително така наречените “виртуални валути “, “монети” и “токени”.”
По-нататък се изяснява, че всяка голяма технологична фирма с над 25 милиарда долара глобални годишни приходи може да попадне в тази категория и всяко нарушение на предложения регламент следва да подлежи на глоба от “не повече от 1 милион долара за всеки ден от такова нарушение”.
Докато законопроектът все още се обсъжда и все още не е официално представен, новините идват само седмици след като Facebook обяви план за издаване на криптовалута на блокчейн. Фирмата е отчела 55 милиарда долара в глобални приходи за 2018 година.
Оттогава световните регулатори изразиха загриженост относно това как планът на Facebook може да остане в съответствие с регулациите на централното банкиране по целия свят.
Миналата седмица президентът на САЩ Доналд Тръмп направи първите си коментари за криптовалутите в поредица от туитове, в които той критикува проекта Libra за това, че “не е достатъчно стабилен или надежден”.
Нигерия прави решителна крачка към приемането на стабилни монети, тъй като Комисията по ценните книжа и фондовите борси (SEC) на страната очерта готовността си да подкрепи иновациите в областта на дигиталните валути – при ясни регулаторни условия.
Най-високопоставеният финансов надзор в Южна Корея е издал неофициални насоки, с които призовава местните мениджъри на активи да намалят инвестициите си в акции, свързани с криптовалути, според доклад на Korean Herald.
С изненадващ ход във вторник Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC) първоначално одобри предложението на Bitwise да преобразува своя индексен фонд за криптовалути в пълноправен борсово търгуван фонд (ETF) – само за да спре решението само няколко часа по-късно.
Сенаторите Тим Скот, Синтия Лумис, Бил Хагърти и Бърни Морено (R-OH) публикуваха проект за обсъждане на нов законопроект за структурата на пазара на дигитални активи, оформен като сенатски аналог на закона CLARITY.