Начало » Санкциите на САЩ срещу Русия ще останат след Байдън – дори Тръмп няма да има какво да направи

Санкциите на САЩ срещу Русия ще останат след Байдън – дори Тръмп няма да има какво да направи

16.01.2025 18:30 2 мин. четене Alexander Stefanov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Санкциите на САЩ срещу Русия ще останат след Байдън – дори Тръмп няма да има какво да направи

Президентът Джо Байдън въведе мащабни санкции срещу Русия, целящи да осакатят нейната икономика и военни операции.

Мерките са насочени към над 250 субекта, включително ключови финансови институции, енергийни компании и мрежа, свързана с избягването на санкции, в които участва Китай. Тези санкции имат за цел да създадат значителни пречки за отмяната им, дори когато новоизбраният президент Доналд Тръмп се подготвя да встъпи в длъжност с по-примирителна позиция спрямо Москва.

Засилен икономически натиск

Руските банки, които и без това изпитват затруднения в условията на предишните санкции, сега са изправени пред още по-строги ограничения, което допълнително ги изолира от международните пазари. Енергийните компании, които са жизненоважна част от руската икономика, също са подложени на засилен контрол. Освен това САЩ предприеха мерки по отношение на схема за трансгранични плащания, в която участват китайски и руски участници, обвинявайки ги, че улесняват транзакциите със стоки, за които са наложени ограничения. Дори по-малки играчи, като базираната в Киргизстан банка Керемет, са замесени в подпомагане на Русия да заобиколи санкциите.

По-широки последици

Символично санкциите бяха наложени и на Запорожската атомна електроцентрала в Украйна, която е под руски контрол от 2022 г. насам. Въпреки че дейността на централата остава незасегната, санкциите изпращат ясно послание за окупацията на съоръжението от страна на Москва.

Нарастващи предизвикателства пред Русия

Икономиката на Русия продължава да изпитва затруднения в условията на тези мерки. Официалните нива на инфлация достигнаха 9.5% през 2024 г., въпреки че много граждани съобщават за много по-рязко нарастване на разходите за живот, като цените на хранителните продукти скочиха до 90%. Военните разходи сега представляват почти 40% от федералния бюджет, като гражданските сектори са недофинансирани. При дефицит от $142 миилиарда за военни усилия се очаква Кремъл да прибегне до вземане на заеми или печатане на пари, което може да влоши инфлацията. Високите лихвени проценти, които в момента са 21%, тласкат бизнеса към ръба на фалита.

Въздействие върху петролните пазари

Критично важният петролен сектор на Русия също е подложен на натиск. Международната агенция по енергетика (МАЕ) предупреди, че санкциите могат да нарушат веригите на доставка на руски петрол, въпреки че непосредствените глобални последици може да са ограничени. Цените на суровия петрол тип „Брент“ се повишиха до $81 за барел, което представлява увеличение с 8% от началото на 2025 г.

Крехко бъдеще

С нарастването на инфлацията, международната изолация и икономическата нестабилност Русия е изправена пред все по-несигурно бъдеще. Тези санкции са сигнал за твърда позиция на администрацията на Байдън да държи Москва отговорна, докато способността на страната да се адаптира към тези предизвикателства остава несигурна.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Заплахите на Тръмп да уволни председателя на Фед предизвикват тревога за стабилността на пазарите

Антъни Помплиано се противопоставя категорично на неотдавнашния стремеж на Доналд Тръмп да отстрани председателя на Федералния резерв Джером Пауъл, като предупреди, че подобен ход може да навреди на доверието във финансовата система на САЩ.

20.04.2025 20:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Американски щат входира съдебен иск срещу Coinbase – ето защо

Докато Вашингтон се отегли от правоприлагането срещу Coinbase, Орегон се активизира.

20.04.2025 7:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Частен инвестиционен фонд купува TBI Bank

Частният инвестиционен фонд Advent финализира сделка за придобиване на ТВІ Bank от кредитната група 4finance Holding.

19.04.2025 16:34 1 мин. четене Alexander Zdravkov

БРИКС: Митата наложени от Доналд Тръмп подпомагат дедоларизацията

От повече от десетилетие все повече държави се стремят да намалят зависимостта си от щатския долар в световната търговия.

19.04.2025 9:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.