Сам Банкман-Фрийд, бивш главен изпълнителен директор и съосновател на FTX, който в момента излежава присъда за лишаване от свобода, е подал жалба, с която иска да бъде отменена присъдата му за измама, според съдебни документи, представени в петък.
Екипът на Банкман-Фрйид пледира, че е бил лишен от справедлив процес и трябва да бъде съден повторно от нов съдия. Те твърдят, че медиите, федералните прокурори и съдията, който наблюдава процеса, несправедливо са го признали за виновен още преди да бъдат повдигнати официални обвинения.
Адвокатите Александра А.Е. Сапиро, Теодор Сампсел-Джоунс и Джейсън А. Дрискол твърдят, че FTX не е била неплатежоспособна и е разполагала с финансови средства да се разплати с клиентите си, въпреки че е била изправена пред ликвидна криза. Те претендират, че правните консултанти, назначени да управляват FTX по време на финансовите ѝ затруднения, са се справили неправилно със ситуацията, което е допринесло за упадъка на компанията и финансовите ѝ загуби.
Защитата твърди, че Банкман-Фрийд никога не е имал възможност да представи доказателства, показващи, че е разполагал със средства за погасяване на задълженията на клиентите, въпреки че е имал инвестиции, които не са били непосредствено ликвидни. Те поддържат тезата, че проблемите, с които се е сблъскала FTX, са били свързани с ликвидността, а не с неплатежоспособността, и че основателят не е участвал в кражба или безразсъдно инвестиране.
FTX, някога водеща крипто борса, се срина през ноември 2022 г. поради сериозен недостиг на ликвидност, който разкри значителни измами и лошо управление. След ареста му и последвалия съдебен процес Банкман-Фрийд бе осъден за измама през ноември миналата година и получи 25 години лишаване от свобода. Сривът на FTX бе утежнен от злоупотребата със средства на клиенти за високорискови инвестиции чрез свързаната компания Alameda Research.
Съобщава се, че ФБР лансира своя собствена криптовалута като част от операция за разкриване и задържане на измамници в крипто пространството.
Американските прокурори повдигнаха обвинения срещу четири крипто компании и 14 физически лица в рамките на първото наказателно дело за манипулиране на пазара и измами в областта на дигиталните валути.
В неотдавнашно заявление правителството на САЩ посочи, че Bitfinex може да е единствената жертва, призната в хакерската атака от 2016 г., извършена от Иля Лихтенщайн и Хитър Морган.
Приложението за дигитално банкиране Revolut съобщи, че през 2023 г. е блокирало над $621 милиона потенциално измамни транзакции, включващи както криптовалути, така и фиатни валути.