Сам Банкман-Фрийд, бивш главен изпълнителен директор и съосновател на FTX, който в момента излежава присъда за лишаване от свобода, е подал жалба, с която иска да бъде отменена присъдата му за измама, според съдебни документи, представени в петък.
Екипът на Банкман-Фрйид пледира, че е бил лишен от справедлив процес и трябва да бъде съден повторно от нов съдия. Те твърдят, че медиите, федералните прокурори и съдията, който наблюдава процеса, несправедливо са го признали за виновен още преди да бъдат повдигнати официални обвинения.
Адвокатите Александра А.Е. Сапиро, Теодор Сампсел-Джоунс и Джейсън А. Дрискол твърдят, че FTX не е била неплатежоспособна и е разполагала с финансови средства да се разплати с клиентите си, въпреки че е била изправена пред ликвидна криза. Те претендират, че правните консултанти, назначени да управляват FTX по време на финансовите ѝ затруднения, са се справили неправилно със ситуацията, което е допринесло за упадъка на компанията и финансовите ѝ загуби.
Защитата твърди, че Банкман-Фрийд никога не е имал възможност да представи доказателства, показващи, че е разполагал със средства за погасяване на задълженията на клиентите, въпреки че е имал инвестиции, които не са били непосредствено ликвидни. Те поддържат тезата, че проблемите, с които се е сблъскала FTX, са били свързани с ликвидността, а не с неплатежоспособността, и че основателят не е участвал в кражба или безразсъдно инвестиране.
FTX, някога водеща крипто борса, се срина през ноември 2022 г. поради сериозен недостиг на ликвидност, който разкри значителни измами и лошо управление. След ареста му и последвалия съдебен процес Банкман-Фрийд бе осъден за измама през ноември миналата година и получи 25 години лишаване от свобода. Сривът на FTX бе утежнен от злоупотребата със средства на клиенти за високорискови инвестиции чрез свързаната компания Alameda Research.
С нарастването на богатството в сектора на криптовалутите се увеличават и опасностите, пред които са изправени най-изявените участници.
Високопрофилно разследване на една от най-големите крипто измами тази година доведе до ареста на мъж от Уелингтън, след като властите в Нова Зеландия и САЩ предприеха мерки срещу трансграничната киберпрестъпност.
С възвръщането на дигиталните активи в центъра на вниманието, киберпрестъпниците засилват усилията си – този път насочени към големите крипто борси.
Нов вид кибератаки набира скорост, съчетавайки социално инженерство с deepfake, генериран от изкуствен интелект, за да атакува държавни служители и лидери в крипто индустрията.