Инфлацията в САЩ неочаквано се повиши до 3% през януари, което засили аргументите на Федералния резерв да действа предпазливо при намаляването на лихвените проценти, като същевременно оказа негативно влияние върху акциите и държавните облигации.
Докладът на Бюрото за трудова статистика от сряда надхвърли очакванията на икономистите, тъй като те прогнозираха инфлацията да остане стабилна на ниво от 2.9%, колкото и през декември.
Месечното повишение също бе по-високо от прогнозираното, като достигна 0.5% при очаквани 0.3%.
След оповестяването на данните фючърсите върху държавните облигации и акциите отбелязаха рязък спад. Доходността на двугодишните държавни ценни книжа, която отразява очакванията за лихвените проценти, се повиши с 0.09 процентни пункта до 4.37%.
Доходността се повишава при спад на цените. Същевременно фючърсите върху S&P 500 спаднаха с 1%, а тези върху Nasdaq 100 – с 1.1%.
Тези данни следват седмица, след като Федералният резерв на САЩ пренебрегна призивите на президента Доналд Тръмп за значително намаляване на лихвените проценти и запази основните си лихви на ниво от 4.25% до 4.5%. Във вторник председателят на ФЕД Джером Пауъл потвърди ангажимента на Фед към неговата роля, заявявайки, че те ще „стоят настрана от политиката“.
Северна Каролина обмисля смел ход за интегриране на дигиталните активи в инвестициите на държавния пенсионен фонд.
Пол Аткинс, номиниран за ръководител на Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC) при Доналд Тръмп, е подложен на щателна проверка преди изслушването за утвърждаването му.
Юриен Тимър, директор на глобалния макро отдел на Fidelity, преразгледа пазарната си прогноза след широко разпространения спад на цените на акциите.
След създаването на Стратегическия резерв за Биткойн (SBR) от президента Доналд Тръмп, Дейвид Сакс получи задачата да ръководи екип, който да проучи възможностите за закупуване на BTC от държавата.