Инфлацията в САЩ неочаквано се повиши до 3% през януари, което засили аргументите на Федералния резерв да действа предпазливо при намаляването на лихвените проценти, като същевременно оказа негативно влияние върху акциите и държавните облигации.
Докладът на Бюрото за трудова статистика от сряда надхвърли очакванията на икономистите, тъй като те прогнозираха инфлацията да остане стабилна на ниво от 2.9%, колкото и през декември.
Месечното повишение също бе по-високо от прогнозираното, като достигна 0.5% при очаквани 0.3%.
След оповестяването на данните фючърсите върху държавните облигации и акциите отбелязаха рязък спад. Доходността на двугодишните държавни ценни книжа, която отразява очакванията за лихвените проценти, се повиши с 0.09 процентни пункта до 4.37%.
Доходността се повишава при спад на цените. Същевременно фючърсите върху S&P 500 спаднаха с 1%, а тези върху Nasdaq 100 – с 1.1%.
Тези данни следват седмица, след като Федералният резерв на САЩ пренебрегна призивите на президента Доналд Тръмп за значително намаляване на лихвените проценти и запази основните си лихви на ниво от 4.25% до 4.5%. Във вторник председателят на ФЕД Джером Пауъл потвърди ангажимента на Фед към неговата роля, заявявайки, че те ще „стоят настрана от политиката“.
Ripple официално подаде заявление за национален банков лицензи от Американската служба за валутен контрол (OCC), с цел да установи нов регулаторен стандарт за доверие на пазара на стабилните монети.
Според известния ветеран на пазара Питър Бранд, търговията не е пътят към просперитета за по-голямата част от хората.
Първата седмица на юли носи няколко важни събития в САЩ, които могат да повлияят както на традиционните пазари, така и на сектора на криптовалутите.
Рик Еделман, един от най-влиятелните гласове в областта на личните финанси, радикално промени позицията си по отношение на разпределението на криптовалутите. След години на предпазлив оптимизъм, той вече вярва, че дигиталните активи заслужават много по-голям дял в инвестиционните портфейли от всякога.