Инфлацията в САЩ неочаквано се повиши до 3% през януари, което засили аргументите на Федералния резерв да действа предпазливо при намаляването на лихвените проценти, като същевременно оказа негативно влияние върху акциите и държавните облигации.
Докладът на Бюрото за трудова статистика от сряда надхвърли очакванията на икономистите, тъй като те прогнозираха инфлацията да остане стабилна на ниво от 2.9%, колкото и през декември.
Месечното повишение също бе по-високо от прогнозираното, като достигна 0.5% при очаквани 0.3%.
След оповестяването на данните фючърсите върху държавните облигации и акциите отбелязаха рязък спад. Доходността на двугодишните държавни ценни книжа, която отразява очакванията за лихвените проценти, се повиши с 0.09 процентни пункта до 4.37%.
Доходността се повишава при спад на цените. Същевременно фючърсите върху S&P 500 спаднаха с 1%, а тези върху Nasdaq 100 – с 1.1%.
Тези данни следват седмица, след като Федералният резерв на САЩ пренебрегна призивите на президента Доналд Тръмп за значително намаляване на лихвените проценти и запази основните си лихви на ниво от 4.25% до 4.5%. Във вторник председателят на ФЕД Джером Пауъл потвърди ангажимента на Фед към неговата роля, заявявайки, че те ще „стоят настрана от политиката“.
Последните данни на Bank of America (BofA) сочат, че нарастващата пазарна нестабилност, изострена от тарифните проблеми, е накарала инвеститорите да се оттеглят от американските акции.
Вълнението нараства преди старт на DOOD токена, дългоочаквания airdrop, свързан с популярната марка Doodles NFT.
Дейвид Бейли, известен с близките си връзки с Доналд Тръмп по отношение на политиката за криптовалутите, се готви да пусне голям инвестиционен инструмент за Биткойн, наречен Nakamoto, подкрепен с финансиране в размер на $300 милиона.
Coinbase се готви да направи най-смелата си стъпка досега в областта на дериватите с планираното придобиване на Deribit, борса за крипто опции и фючърси, известна с това, че контролира значителна част от глобалния обем на търговията.